Odpady produkcyjne a zarządzanie wyszczuplające
W związku z wzmożoną konkurencją, zmiennym rynkiem oraz wzrastającą ilością odpadów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo, firmy zaczynają szukać nowych rozwiązań w zakresie zarządzania. Jednym z nich jest zarządzanie wyszczuplające (ang. lean management).
Ponadto naciski udziałowców na stworzenie firmy przyjaznej dla środowiska, wynikające z coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa, sprzyjają łączeniu koncepcji lean management z polityką prośrodowiskową.
Lean management, czyli wyszczuplone myślenie, to redukcja „tłuszczu” (marnotrawstwa) z „organizmu” (przedsiębiorstwa)1. Kluczem do osiągnięcia sukcesu ma być zaniechanie realizacji czynności niepotrzebnych oraz doskonałe (jednokrotne) wykonywanie prac niezbędnych. Wymaga to wnikliwej reorganizacji pracy w przedsiębiorstwie, ciągłej racjonalizacji oraz doskonalenia m.in. funkcji maszyn, infrastruktury, zapasów, czasu i kolejności wykonywania czynności. Zgodnie z tą koncepcją, kluczowym czynnikiem dobrze działającej organizacji jest ludzka energia, nie tylko ta mechaniczna, ale przede wszystkim emocjonalna, której składowymi są: motywacja do pracy, kreatywność oraz organizacja własnej pracy1.
Siedem grzechów głównych
„Muda” („marnotrawstwo”) to wszelka działalność, która wymaga nakładów pracy lub ko...