Jak każdy zakład przemysłowy, również zakład przetwarzający odpady narażony jest na wiele zagrożeń ogniowych związanych ze specyfiką materiału, jakim w tym wypadku są odpady. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w sprawach pożarowych profilaktyka jest nie do przecenienia.
Kluczową sprawą jest optymalne wzajemne usytuowanie obiektów, tak aby te najbardziej zagrożone były od siebie odpowiednio oddalone. Niezbędne jest też zachowanie właściwych odległości od budynków sąsiednich, co przy szczupłości terenu nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia. Alternatywą może być zastosowanie ścian oddzielenia przeciwpożarowego o odpowiedniej konstrukcji. Duże znaczenie ma także lokalizacja przestrzeni magazynowej i jej wykorzystanie. Ponadto nie wolno pominąć kwestii odpowiedniej konstrukcji budynków oraz stref ogniowych, wynikającej z obowiązujących uregulowań prawnych.
Prawny obowiązek
To na właścicielu budynku spoczywa pełna odpowiedzialność i obowiązek dołożenia wszelkiej staranności, aby zapewnić bezpieczeństwo w tym zakresie. Zgodnie z §6 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719), wymagania dotyczące bezpieczeństwa winne być zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Jest ona podstawowym dokumentem wewnęt...