Końcówka prac w dorzeczu Parsęty

Końcówka prac w dorzeczu Parsęty
02.02.2009, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
0

Podpisano ostatni kontrakt na roboty budowlane przy jednym z największych projektów unijnych w Polsce: projekcie Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty. Wartość inwestycji to blisko 260 mln euro.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obecnie większość prac projektowych dobiega końca i rozpoczyna się realizacja zamówień na roboty budowlane. Całość prac w dorzeczu Parsęty podzielono na 33 kontrakty na roboty budowlane i 5 na usługi.

W Rejonie Kołobrzeg kończy się realizacja dwóch umów, a w styczniu zakończyły się prace przy budowie blisko 108 km sieci kanalizacyjnej i ponad 40 km sieci wodociągowej. Pozostałe Rejony objęte Projektem to Białogard i Szczecinek, gdzie również prowadzone są intensywne prace.

Pierwsze efekty widoczne będą wiosną br. Zakończenie inwestycji przewiduje się na grudzień 2010 r. W sumie na terenach objętych Projektem wybudowane zostanie około 955 km sieci wodociągowej i około 1382 km sieci kanalizacyjnej, stacja uzdatniania wody i dwie oczyszczalnie ścieków. Modernizacji i rozbudowie zostanie poddanych dziesięć oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą.

W wyniku zmian w sektorze budownictwa na rynku krajowym i regionalnym w trakcie procedowania zamówień publicznych w ramach realizacji Projektu, powstały niedobory środków finansowych potrzebnych na realizację projektu. Wartość projektu wzrosła z ponad 177 do ok. 260 mln euro.

Projekt Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty realizowany jest przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz spółki wod-kan z Białogardu, Szczecinka i Kołobrzegu. Inwestycja swoim zasięgiem obejmie 22 gminy województwa zachodniopomorskiego, czyli w sumie 242 tys. mieszkańców.

Inwestycja przyczyni się do poprawy oraz ochrony stanu środowiska. Istotnym elementem przedsięwzięcia będzie wyposażenie całej aglomeracji w zbiorcze systemy odprowadzania ścieków. Nowa baza infrastruktury i sieci wod-kan ma korzystnie wpłynąć na rozwój całego regionu, ruch turystyczny i możliwości inwestycyjne. Przedsięwzięcie da pracę dla ponad 3 tys. osób w trakcie realizacji oraz ponad 1,6 tys. po jej zakończeniu.

Fot. Archiwum ZMIGDP
Źródlo: Profit Communications

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024