Odpowiedzialny biznes w praktyce
W celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz obniżenia kosztów imprezy, tegoroczne Targi CSR zostały przygotowane w sposób odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, zgodnie ze Standardem Spotkań Zrównoważonych BS 8901.
Blisko siedemdziesiąt społecznie odpowiedzialnych firm i organizacji zaprezentowało swoje działania na rzecz pracowników, konsumentów, społeczeństwa oraz środowiska naturalnego w trakcie czwartej edycji Targów CSR. Wydarzenie, zorganizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, odbyło się 29 marca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Kulminacyjny moment imprezy stanowiło ogłoszenie Raportu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2011. Dobre Praktyki”. Była to prezentacja jubileuszowej, 10. edycji tego prestiżowego dokumentu. W tegorocznym Raporcie znalazło się 209 dobrych praktyk z siedmiu obszarów, zgodnych z nowym standardem ISO 26000. Innym ciekawym punktem imprezy był pokaz taksówek ekologicznych, przeprowadzony przez istniejącą od niedawna korporację. Eksponowane pojazdy napędzane energią elektryczną już w kwietniu br. pojawią się na ulicach Warszawy. Szczęśliwcy podczas targów otrzymali zaproszenia do przejazdu taksówkami tego typu. Miłośnicy motoryzacji mogli obejrzeć również stworzone przez studentów pojazdy, startujące w zawodach The Shell Eco-Marathon. Celem wyścigu jest przejechanie jak największego dystansu na 1 litrze paliwa.
Organizatorzy targów zadbali, aby tegoroczna edycja była odpowiedzialna społecznie i środowiskowo. – Na etapie organizacji przedsięwzięcia opracowaliśmy blisko trzydzieści procedur, które pomagają kontrolować i monitorować poszczególne działania, a także przyczynią się do ograniczenia negatywnego wypływu na środowisko – powiedział Przemysław Oczyp, koordynator targów CSR. Na potrzeby wydarzenia wprowadzono szereg innowacyjnych rozwiązań, m.in. wdrożono „Program ponownego użycia materiałów”. W jego ramach pozostałe po imprezie materiały zostaną oddane odpowiednim organizacjom do ponownego wykorzystania, przeznaczone na cele charytatywne lub skierowane do recyklingu.– Na każdym etapie ograniczyliśmy produkcję zbędnych produktów i odpadów. Zrezygnowaliśmy z gadżetów i zmniejszyliśmy ilość drukowanych materiałów. Ponadto staramy się ponownie wykorzystywać zużyte materiały, np. wykładziny dywanowe, układane pod stoiskami wystawców – dodał. Podczas całodziennej zbiórki elektrośmieci, uczestnicy targów mogli oddawać, niepotrzebne im już rozmaite sprzęty elektroniczne.
Tegoroczną edycję targów zorganizowano w nowoczesnym, energooszczędnym, położonym w centrum miasta obiekcie konferencyjnym, dzięki czemu zmniejszona została ilość zużytego prądu oraz ograniczona emisja dwutlenku węgla do atmosfery, związana z koniecznością transportu uczestników. – Dzięki zastosowanym rozwiązaniom targi CSR są pierwszym w Polsce zrównoważonym wydarzeniem targowym, a całe przedsięwzięcie ma minimalny wpływ na środowisko – podsumował P. Oczyp.
Barbara Krawczyk