Użytkowanie wieczyste jest bardzo popularną formą władania gruntami Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego przez osoby zarówno fizyczne, jak i prawne. 9 października 2011 r. weszła w życie Ustawa z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 187, poz. 1110), wprowadzając zmiany m.in. w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste. Ta nowelizacja zmieniła także niektóre regulacje zawarte w Ustawie z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się „pierwszą opłatę” i „opłaty roczne” (art. 71 ust. 1). Stawka procentowa pierwszej opłaty wynosi od 15 do 25% ceny nieruchomości. Z kolei wysokość stawek procentowych opłat rocznych jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, i kształtuje się w przedziale od 0,3 do 3% (a może nawet sięgać więcej) ceny nieruchomości. Wnosi się je przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok (art. 72).
 
Podwyższanie opłat
Przez ostatnie lata jednym z istotnych problemów dla użytkowników wieczystych było właśnie podwyższanie opłat rocznych. Związane ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?