Czersk, Piekary Śląskie i Gdynia – to laureaci „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”. Czwarta z kolei edycja tego przedsięwzięcia zakończyła się 19 kwietnia br. uroczystą galą wręczenia nagród zwycięzcom.

Jak co roku, organizator Konkursu – Krajowa Agencja Poszanowania Energii – zaprosił do tej inicjatywy wszystkie gminy, które podjęły działania na rzecz oszczędzania energii. W ich efekcie samorządy miały uzyskać oszczędności w zużyciu energii w 2011 r. w stosunku do dwóch poprzednich lat. Te korzystne dla gmin projekty mogły dotyczyć zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i energooszczędnych inicjatyw podejmowanych na rzecz lokalnej społeczności (np. modernizacja systemu ciepłowniczego, ekologiczny transport publiczny czy energooszczędne oświetlenie uliczne).
Choć do Konkursu zgłosiły się 42 gminy, to jednak wymaganą dokumentację złożyło jedynie 28 podmiotów. Jury oceniło lokalne inicjatywy i wytypowało laureatów w trzech kategoriach. Do pierwszej zaliczono gminy do 30 tys. mieszkańców, w drugiej startowały samorządy, których liczba mieszkańców oscyluje w granicach 30-100 tys., zaś jednostki, których liczebność przekracza 100 tys., były oceniane w trzeciej kategorii.
 
Wśród najmniejszych gmin laur zwycięstwa przypadł w udziale Czerskowi (woj. pomorskie). O przyznaniu pierwszej nagrody zadecydował 75-procentowy poziom oszczędności energii, osiągnięty w wyniku termomodernizacji budynku szkoły oraz zainstalowaniu pompy ciepła. W gronie średniej wielkości samorządów najlepsze okazały się Piekary Śląskie. Uznanie jurorów wzbudziła 44-procentowa oszczędność energii, którą gmina osiągnęła dzięki przeprowadzonej termomodernizacji trzech budynków szkolnych oraz zamiany kotła węglowego na gazowy. Wreszcie ostatnim laureatem, tym razem w kategorii gmin powyżej 100 tys. mieszkańców, została Gdynia. W efekcie działań termomodernizacyjnych, a także w wyniku zakupu i eksploatacji trolejbusów z energooszczędnym napędem i autobusów zasilanych gazem ziemnym, władzom lokalnym udało się zaoszczędzić aż 41% zużywanej dotychczas energii.
Zwycięzcy Konkursu zostali uhonorowani statuetkami i dyplomami oraz otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne (10 tys. zł).
 
(mk)
Tytuł od redakcji