Dyrektywa o odpadach wskazuje wagę gospodarki odpadami w całym sektorze gospodarczym, w którym obroty sięgają ponad 100 mld euro rocznie, pracuje w nim ok. 1,5 mln osób, a recykling zapewnia znaczące ilości zasobów: 50% papieru, 50% stali, 43% szkła i 40% metali nieżelaznych.
Zarazem mamy do czynienia z negatywnymi tendencjami: ilość odpadów corocznie wzrasta, odpady komunalne są jeszcze cały czas nieprawidłowo zagospodarowywane (49% jest składowanych, 18% spalanych, a tylko 33% recyklingowanych i kompostowanych). Wzrastająca co roku liczba odpadów powoduje też, że masa bezwzględnej ilość odpadów składowanych nie zmniejsza się.
Przyjęcie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy (Dz.Urz. L 312 z 22 listopada 2008) było następstwem ustaleń przyjętej do szóstego unijnego programu działań w zakresie środowiska strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu (COM 2005, 666 wniosek końcowy, Bruksela 21.12.2005 r.).
Strategia podtrzymuje dotychczasowe podstawowe cele polityki dotyczącej odpadów: zapobieganie ich powstawaniu i wspieranie ponownego wykorzystania, recyklingu i odzysku. Cel długoterminowy to powstanie w Unii Europejskiej społeczeństwa powszechnie stosującego recykling, które stara się uniknąć wytwarzania odpad&oacut...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?