Partnerstwo publiczno-prywatne zaczęło funkcjonować jako pojęcie w gospodarce polskiej od 2005 r., kiedy weszła w życie pierwsza ustawa regulująca współpracę sektora publicznego z prywatnym. Lata 2005-2008 były wprawdzie bezowocne pod względem rozpoczętych projektów, jednakże stanowiły okres wstępnego oswajania się rynku z nową wówczas koncepcją. Dopiero od 2009 r. – po wejściu w życie ustaw o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz o koncesji na roboty budowlane i usługi – można mówić o rynku PPP w Polsce.
Lata 2009-2011 to czas wczesnego etapu wdrażania w praktyce ustawowych zapisów oraz koncepcji przedsięwzięć dojrzewających zarówno wśród urzędników, jak i przedsiębiorców. Potrzeba i ciekawość zgłębienia tego, co działo się na rynku w okresie ostatnich trzech lat (2009-2011), sprawiły, że powstało w kraju szereg raportów i statystyk, których tematem stały się badania przedsięwzięć PPP i koncesji. Większość z nich przeprowadzono na zlecenie Platformy PPP i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Co mówi statystyka?
Relatywne bogactwo faktów i wyników badań statystycznych pozwala wysnuć pierwsze wnioski z tego okresu. Liczba ogłoszeń opublikowanych w poszukiwaniu partnera prywatnego w oparciu o ww. ustawy to 144. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre postępowania publikowano kilkakrotnie, w rzeczyw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?