Do 7 stycznia 2013 r. do polskiego prawa mają zostać transponowane przepisy dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. W związku z tym pojawił się projekt ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, w którym znalazły się odniesienia do zapisów dyrektywy IED.
Jednym z najważniejszych aktów unijnego prawa ochrony środowiska jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola),zwana dyrektywą IED1. Wejdzie ona w życie 7 stycznia 2013 r. Do tego dnia przez państwa członkowskie winny też być transponowane przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne, niezbędne do jej wykonania.
 
Cele i zasady
Dyrektywa 2010/75/UE ustanawia zasady dotyczące zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom, powstającym w wyniku działalności przemysłowej, oraz ich kontroli. Ponadto określa zasady mające na celu zapobieganie emisjom do powietrza, wody i ziemi oraz, w przypadku braku takiej możliwości, powodujące ich redukcję, a także zapobieganie wytwarzaniu odpadów, w celu osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości.
Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” oraz wymogiem zapob...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?