Zwyczaj pisania po murach celem przekazania określonych treści występował już w czasach starożytnych. Antyczne źródła informują, że po >bitwie pod Cheroneją na budynkach Aten pojawiły się liczne napisy ośmieszające Filipa II i Macedończyków. W Rzymie natomiast często można było spotkać na murach czy obiektach teksty krytykujące niektórych polityków, a nawet cezarów (m.in. Nerona).
Graffiti to nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków. Są one umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj graffiti tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń. Dla jednych jest to akt wandalizmu, a dla innych forma sztuki.
Początki graffiti w dzisiejszym tego słowa znaczeniu sięgają połowy lat 60. XX w., kiedy to popularne stały się tzw. tagi, czyli wykonywane flamastrem lub farbą stylizowane zapisy imion lub pseudonimów młodych ludzi, którzy w ten sposób „znakowali” teren. Wraz z pojawieniem się farb w aerozolu napisy powiększano, a wolne przestrzenie liter zamalowywano różnymi kolorami, sprawiając, że były one bardziej widoczne. Obecnie dla tagerów estetyka stoi na drugim planie, a znaczenia nabiera wypracowanie indywidualnego i rozpoznawalnego stylu i zdobywanie w ten sposób popularności.