Kierunki w recyklingu
Zagadnienia związane z recyklingiem poruszano na największych europejskich targach związanych z ochroną środowiska - Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska – Woda, Ścieki, Odpady, Recykling – IFAT ENTSORGA, które odbyły się w dniach 7-11 maja br. w Monachium w Niemczech.
W raporcie na temat stanu branży recyklingu metali specjaliści z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych UNEP zweryfikowali dane dotyczące 60 metali pod kątem tego, czy i, jeśli tak, to jak często są one ponownie wykorzystywane? Okazało się, że w przypadku metali takich jak ołów, złoto, srebro, aluminium, miedź, żelazo i kobalt, stosowanych w dużych ilościach lub w stanie czystym, ponad połowa kierowana jest do ponownego wykorzystania. Do recyklingu nie trafiają m.in. ind, beryl, gal, stront i tellur – które wraz z pozostałą masą odpadów są spalane. Metale te mają jedną wspólną cechę – stanowią bardzo ważny element wszystkich zaawansowanych urządzeń elektronicznych.
W ocenie Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju (Council for Sustainable Development – RNE) nadmierne zużycie takich strategicznych metali zagraża funkcjonowaniu zaawansowanych technologii w przemysłowym państwie, takim, jakim są Niemcy. Z tego powodu RNE w specjalnym raporcie z czerwca br. zaleciło niemieckiemu rządowi uruchomienie takiej polityki zarządzania surowcami, któ...