Nowe technologie siłą recyklingu
Już po raz trzeci polscy producenci ekologicznych rozwiązań mogą korzystać ze wsparcia doradczego i szkoleniowego w ramach GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii.
Celem projektu jest pomoc rodzimym przedsiębiorcom w wypromowaniu innowacyjnych, prośrodowiskowych metod poza granicami Polski oraz w działaniu na rynkach międzynarodowych. Dobrane zostają narzędzia odpowiednie dla każdej z firm uczestniczących w programie.
W tegorocznej edycji AZT nagrodzono 10 przedsiębiorstw, oferujących łącznie 11 technologii przyjaznych środowisku. Wśród wyłonionych laureatów znalazło się trzech, którzy opracowali rozwiązania w dziedzinie odzysku odpadów i z powodzeniem działają w branży recyklingowej. Są to: Ekotech – Inżynieria Popiołów (technologia produkcji spoiw hydraulicznych na bazie ubocznych produktów spalania), Jakusz Systemy Zabezpieczeń Bankowych (system utylizacji amunicji Planetarium) oraz Technologie Ekologiczne - Zbigniew Tokarz (T-Technology – system do produkcji paliw płynnych z odpadów tworzyw sztucznych).
Jak feniks z popiołów
Przez wiele lat popioło-żużle deponowano na składowiskach, lecz wraz z rozpoznawaniem ich wartości surowcowej takie postępowanie zostało zmienione. Badania i zastosowania potwierdzają przydatność tego materiału do bezpośredniego zastosowania w robotach ziemnych oraz do wytwar...