Wrażeń moc
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO, podobnie jak odbywająca się wieczorem w przededniu tego wydarzenia Gala, wieńcząca pierwszy dzień Kongresu ENVICON, na stałe wpisały się w terminarz branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. I choć uczestnicy tej uroczystości mieli świadomość czekających ich atrakcji, jednak w tym roku organizatorowi – firmie Abrys – udało się zaskoczyć przybyłych gości kilkoma nowościami. Jedną z nich było miejsce, w którym odbyła się Gala. Podświetlony na fioletowo budynek Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wskazywał nie tylko gościom, ale również mieszkańcom miasta, że tego wieczoru odbędzie się tam coś wyjątkowego…
– Od kilkunastu lat mamy zaszczyt spotykać się z Państwem i wyróżniać najlepsze rozwiązania dla środowiska. Zdajemy sobie sprawę, jak znaczącą rolę odgrywa upór w dążeniu do rozwoju idei zrównoważonego rozwoju. Dlatego tym bardziej doceniamy Państwa wkład w realizację zadań związanych z ochroną środowiska – powitała uczestników tej uroczystości Magdalena Dutka, prezes Zarządu firmy Abrys, redaktor naczelna „Przeglądu Komunalnego”. Jednocześnie zapewniła ona, że wieczór będzie obfitował w wiele wrażeń związanych nie tylko z przyznawaniem prestiżowych wyróżnień.
A tych zaiste nie brakowało. W pierwszej kolejności wręczone zostały cztery Puchary Recyklingu za działania prowadzone w XIII edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego”. W tym roku w inicjatywę tę zaangażowało się blisko 90 podmiotów. Przyznane podczas Gali Puchary stały się wyrazem uznania dla ich wysiłku i umiejętności organizacji w dobie tak wielkich zmian w przededniu „rewolucji odpadowej”.
Laureatem pierwszego Pucharu Recyklingu, ufundowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, został Zakład Utylizacji Odpadów z Elbląga. Nagrodę z rąk Bartosza Jakubowskiego, dyrektora Departamentu Komunikacji w NFOŚiGW, odebrała Grażyna Gaza, prokurent spółki (fot. 1). Po raz drugi tego wieczoru fanfary rozbrzmiały przy ogłoszeniu zdobywcy kolejnego Pucharu, tym razem od Związku Miast Polskich. Otrzymało go Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe RADKOM z Radomia. Na scenę wkroczył Marian Kozera, prezes spółki, a Puchar wręczył mu Ryszard Grobelny, prezes ZMP (fot. 2). Z kolei trzeci Puchar Recyklingu powędrował do Zakładu Gospodarki Odpadami z Gaci k. Oławy. Jego fundatorem był Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Puchar wraz z gratulacjami od Pawła Tomczaka, dyrektora Biura Związku, trafił do rąk Andrzeja Sobolaka, prezesa spółki (fot. 3). Ostatni Puchar Recyklingu przekazano Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi z Konina. Nagrodę ufundowaną przez Polską Izbę Ekologii odebrał Jan Skalski, prezes MZGOK. Wręczył ją prezes Izby – Grzegorz Pasieka (fot.4).
Prestiżowym wyróżnieniem w Konkursie „Przeglądu Komunalnego” jest tytuł „Tygrysa Recyklingu”. Tak uhonorowany może zostać podmiot, który przez trzy kolejne edycje Konkursu uzyskał nominacje do tego tytułu, a zatem w oczach Kapituły wykazuje się nie tylko wyjątkowymi wynikami, ale też systematyczną pracą w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. W tym roku tytuł ten (oraz 20 tys. zł od NFOŚiGW) przypadł w udziale spółce Beskid Żywiec z Żywca. Na scenie pojawił się Jerzy Starypan, prezes spółki, który odebrał tytuł i gratulacje od redaktor naczelnej „Przeglądu Komunalnego” oraz B. Jakubowskiego z NFOŚiGW (fot. 5).
Kolejnym punktem programu było uhonorowanie osoby działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego i propagowania postaw mających wpływ na rozwój energetyki odnawialnej w skali ogólnokrajowej. Mowa o nadaniu tytułu Promotora Energetyki Odnawialnej, ustanowionym przez redakcję miesięcznika „Czysta Energia”. W tym roku to zaszczytne miano uzyskał dr inż. Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, pracownik Politechniki Warszawskiej. Dyplom i statuetkę wręczyli laureatowi Urszula Wojciechowska, redaktor naczelna „Czystej Energii” oraz Marek Beer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego (fot. 6).
Rejestracja w systemie EMAS oznacza spełnienie przez organizację najbardziej wyśrubowanych wymagań ochrony środowiska. Nic zatem dziwnego, iż podczas tak prestiżowego wydarzenia postanowiono wyróżnić także te podmioty, które uzyskały ten certyfikat. Na scenie pojawił się więc Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który zaprosił na scenę przedstawicieli ośmiu podmiotów, zarejestrowanych w 2012 r. w systemie EMAS. Były to firma Jago-Pro z Jaworzna, Urząd Miasta Wrocław, TAURON Wytwarzanie – Oddział Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała, ALBA MPGK z Dąbrowy Górniczej, DOL-EKO Organizacja Odzysku z Wrocławia, TOM Organizacja Odzysku ze Szczecina, Organizacja Odzysku Odpadów i Opakowań „EKOLA” z Gdańska oraz PONAR Wadowice z Wadowic. Reprezentanci tych podmiotów odebrali symboliczne certyfikaty (fot. 7).
Po chwili M. Kiełsznia po raz kolejny stanął w świetle reflektorów, by wraz z M. Dutką wręczyć nagrody w konkursie „Ekoodpowiedzialni w biznesie”, którego inicjatorem jest redakcja miesięcznika „Ecomanager”. Kapituła Konkursu nagrodziła przedsiębiorstwa, które wykazują się wyjątkową aktywnością inwestycyjną, informacyjną i edukacyjną w zakresie ochrony środowiska. A zatem na scenę poproszono reprezentantów trzech wyróżnionych firm – Carlsberg Polska, Mazowieckiej Spółki Gazownictwa oraz Unilever Polska – oraz zdobywcę tytułu „Ekoodpowiedzialnego w biznesie” – Grupę Lotos (reprezentował ją Mieczysław Broniszewski, kierownik Biura Ochrony Środowiska w spółce) – fot. 8.
Po tej wymianie uścisków dłoni, dyplomów i statuetek scena opustoszała – ale tylko na krótki moment. Za chwilę bowiem pojawili się na niej szefowie firm, nominowani do tytułu „Dyrektora Roku 2011”. Byli to Marian Kozera, Andrzej Strykowski oraz Andrzej Wojdyła (Edward Jabłoński i Andrzej Malara nie przybyli na uroczystość). Ponieważ Konkurs ten od lat jest organizowany przez redakcję „Przeglądu Komunalnego” i Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, dyplomy i statuetki wręczyli redaktor naczelna miesięcznika oraz Wojciech Janka, prezes KFDZOM. Następnie ogłoszono zdobywcę tego prestiżowego tytułu – został nim Andrzej Wojdyła, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej SANIKOM w Lubawce (fot. 9).
Na koniec oficjalnej części Gali, niczym wisienkę na torcie, pozostawiono Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki. Przyznawana od 11 lat, jest wyrazem uznania dla osób, które aktywnie działają na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku Kapituła Nagrody, którą tworzą dotychczasowi jej laureaci, postanowiła uhonorować Mirę Stanisławską-Meysztowicz, założycielkę jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich fundacji ekologicznych „Nasza Ziemia”. Nagrodę wręczyli M. Dutka oraz prof. Maciej Nowicki, pierwszy laureat tej nagrody (fot. 10). Mira Stanisławska-Meysztowicz w kilku słowach podziękowała przede wszystkim swoim współpracownikom, bez których – jak podkreśliła – sama nic by nie zdziałała.
To krótkie przemówienie stanowiło ostatni akcent oficjalnej części uroczystości. Jednak organizatorzy zapewnili gościom kolejną porcję wrażeń, tym razem związanych z koncertem Raya Wilsona & Genesis Classic. Po półtoragodzinnym występie czekał na zebranych uroczysty bankiet. Był to czas nie tylko na indywidualne gratulacje, ale także na mniej oficjalne rozmowy – do późnego wieczoru. Uroczystości takie jak Gala nie tylko cieszą, ale także zmuszają do refleksji nad własną postawą wobec przyrody. Oby zatem nie zabrakło osób godnych kolejnych nagród i wyróżnień.
Katarzyna Terek