Szkło jest eko
„Szkło jest eko” to temat konferencji, przygotowanej przez firmę Saint-Gobain Glass we współpracy z Glassolutions, która odbyła się 21 listopada 2012 r. w Pruszkowie. Okazja była wyjątkowa, bowiem firma Saint-Gobain Glass oceniła swój wpływ na środowisko, wykorzystując do tego celu analizę LCA (ang. Life Cycle Assessment). Za pomocą tej metody zbadano wszystkie aspekty wpływu szkła na środowisko na każdym etapie funkcjonowania, a uzyskane wyniki dały wiedzę na temat oceny śladu ekologicznego produkowanego szkła. W trakcie spotkania szczegółowo omówiono analizę LCA, a także zaprezentowano przyjazne środowisku działania firmy Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej oraz ekoinnowacje w zakładzie przetwórstwa szkła w Pruszkowie. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć proces produkcji szkła laminowanego oraz jedyną w Polsce linię do produkcji szkła laminowanego SGG PRIVA-LITE. To nowatorski produkt, który łączy funkcje szkła przeziernego i matowego. Zmiana przezierności szkła następuje pod wpływem działania pola elektrycznego, które porządkuje ciekłe kryształy (LC), znajdujące się pomiędzy dwiema taflami szkła na specjalnej folii. Po powrocie z fabryki na gości czekały posiłek „na trawie” oraz wystawa ekodesignu, na której zaprezentowano prace młodych polskich projektantów, m.in. Marty Niemywskiej, Dawida Grynasza, Jeremiego Nagrabeckiego, OOdesign, CablePower, Aze design i Macieja Kukurby.
 
Inteligentna energia RWE
RWE zaprezentowało wyniki programu „Inteligentna Energia RWE”. W jego ramach w wybranych warszawskich budynkach zainstalowano nowoczesne urządzenia pomiarowe, a wśród ich mieszkańców przeprowadzono kampanię edukacyjną. Uczestnicy programu wyrazili zgodę na analizę ich profili zużycia oraz otrzymywali liczne porady, jak w łatwy sposób bardziej racjonalnie korzystać z energii elektrycznej. – Prosta zmiana nawyków odbiorców indywidualnych może przełożyć się na poprawę działania sieci elektroenergetycznej i ograniczenie strat wywołanych jej przeciążeniem. Zwiększenie efektywności przesyłu energii oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko wymaga odpowiedniego zarządzania popytem w cyklu dziennym. Dlatego kampania edukacyjna RWE koncentrowała się na ekonomicznych i ekologicznych zaletach przesuwania zapotrzebowania na moc poza godziny wieczorne, czyli poza tzw. szczyt energetyczny w Warszawie – powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes Zarządu RWE Stoen Operator. Wśród mieszkańców biorących udział w programie przeprowadzono dwa badania, które miały na celu ustalenie, czy instalowanie inteligentnych liczników oraz akcja edukacyjna wpłynęły na ich postawy i codzienne czynności związane z korzystaniem z energii. W końcowej ankiecie 61% osób zadeklarowało zmianę swojego zachowania dotyczącego używania urządzeń elektrycznych. Ponadto w porównaniu z rozpoczęciem programu aż 12% więcej uczestników uważa, że ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków, zaś o 9% wzrósł odsetek osób starających się oszczędzać energię.
 
Polsko-francuska współpraca
Politechnika Warszawska podpisała umowę, rozszerzającą współpracę z francuskim koncernem Areva. Porozumienie obejmuje przede wszystkim kształcenie kadr dla energetyki i przemysłu nuklearnego. Współpraca została nawiązana już w 2009 r. W jej ramach kadra oraz studenci Politechniki Warszawskiej brali udział w wyjazdach szkoleniowych, a w ramach wspólnych badań Francuzi przekazali Polsce zaawansowane programy symulujące pracę reaktorów jądrowych.
 
Innowacje w Oświęcimiu
Pod koniec listopada 2012 r. Synthos podpisał umowę z Ministerstwem Gospodarki na dofinansowanie Centrum Badawczo-Rozwojowego Nowych Technologii, które powstanie w Oświęcimiu. Koszty kwalifikowane inwestycji wynoszą ponad 86,5 mln zł. Połowę tej sumy Synthos otrzyma z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Celem centrum będzie opracowanie i wdrożenie do produkcji nowych, innowacyjnych produktów, w tym przede wszystkim nowych rodzajów kauczuków syntetycznych. Pozwolą one wytwórcom opon na opracowanie produktów o dużo niższych oporach toczenia i zwiększonej przyczepności do nawierzchni, co przełoży się na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa i poprawienie bezpieczeństwa jazdy. W ramach projektu opracowana będzie również nowa, innowacyjna technologia wytwarzania głównego surowca do syntezy kauczuków, tj. butadienu. Technologia ta w odróżnieniu od obecnie stosowanych będzie opierała się na surowcach odnawialnych, co pozwoli na uniezależnienie się od cen ropy. Otwarcie Centrum planowane jest na wrzesień 2013 r.
 
Mapa drogowa z energią
Firma Infovide-Matrix opublikowała „Mapę drogową sieci inteligentnych”, dotyczącą wpływu, jaki na sektor energetyczny w najbliższych latach będą miały konieczne inwestycje w obszarze smart grids. Raport przedstawia podsumowanie najważniejszych wniosków z konsultacji, przeprowadzonych z reprezentantami największych firm energetycznych oraz przedstawicielami Urzędu Regulacji Energetyki. W opracowaniu podkreślono konieczność stworzenia nowego modelu sieci inteligentnej, służącej konkretnym celom społecznym i gospodarczym, w którym najważniejszą rolę będą odgrywać odbiorca energii i powiązane z nim usługi.
 
 
Na podstawie informacji prasowych nadesłanych do redakcji oraz materiałów zamieszczonych na stronach internetowych przedsiębiorstw opracowała Małgorzata Masłowska-Bandosz.