Cesarz Etiopii Fasil (Fasilidas) w 1636 r. przeniósł stolicę państwa do Gondaru. Zbudował kamienny pałac, a także duży basen, w którym zażywał oczyszczających kąpieli. Basen otoczony jest wysokim kamiennym murem, który obsadzono bardzo popularną w XVII w. sykomorą – drzewem dającym dużo cienia. Z czasem rośliny rozrosły się, a korzenie oplotły mur.
Basen, który ma 3 m głębokości, zwany jest obecnie Łaźnią Fasilidasa. Używany się jej raz w roku w czasie święta Tymket (19 stycznia), na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanii. Na tę okoliczność zbiornik napełnia się wodą z pobliskiej rzeki Kaha, a w następnie dokonuje się uroczystych chrztów.
 
Święte drzewa
Fikus sykomora (Ficus sycomorus L.) nazywany jest często figą oślą, morwową lub karwią. O drzewie pisano już w Biblii, gdyż to właśnie na nie wspiął się celnik Zacheusz, pragnący ujrzeć przechodzącego Jezusa.
W mitologii egipskiej wspomina się o Ziemi Sykomory – czyli obszarze porośniętym tym gatunkiem drzewa, gdzie znajduje się okaz zwany Sykomorą Południa. Sykomorę uważano za święte drzewo, ponieważ symbolizowało żywe ciało bogini nieba – Hathor. Jeden z okazów nazwano Drzewem Dziewicy. Szczególnie ważne było to, że bogini Sykomory ułatwiała przejście duszy ze świata żywych do zaświatów. Dlatego też wszystkim świętym drzewom sykomory składano ofiary z różn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?