Informacje z zagranicy
Austriacka lokomotywa rozwoju
Słynąca z produkcji oleju z pestek dyni Styria jest motorem napędzającym austriacką gospodarkę, wyprzedzając pod tym względem Wiedeń oraz inne regiony kraju. To właśnie tam zlokalizowane są kluczowe dal rozwoju klastry: motoryzacyjny, czystych technologii oraz inżynierii ochrony środowiska. Graz, stolica regionu, to miasto otwarte na wymianę gospodarczą, informacje i nowe technologie z sektora energii odnawialnej, w których Styria jest niekwestionowanym liderem. Właśnie w tym regionie powstał „Szlak Odnawialnych Źródeł Energii” („Energie-Schau-Straße”), który stanowi innowacyjne przedsięwzięcie, kształtujące świadomość społeczną wykorzystania odnawialnych źródeł energii w powiązaniu z rozwojem gospodarczym. Na wielu przykładach pokazuje on zastosowanie OZE nie tylko w energetyce, ale także innych branżach, takich jak rolnictwo, rzemiosło i turystyka. Projekt skupia przedsiębiorców oraz gminy całego landu i funkcjonuje jako centrum edukacyjne dla uczestników projektu i jego gości. Przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy. W wymianie doświadczeń i wiedzy uczestniczą partnerzy branżowi z takich państw jak: Niemcy, Szwecja, Węgry, Polska, Słowenia, a nawet Egipt i Turcja. Austriacka Agencja Promocji Badań i ICS (aust. Internationalisierungs Center Steiermark) podejmują działania, aby MŚP jak najczęściej stosowały nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie zrównoważonych źródeł pozyskiwania energii. – Chcemy przyciągnąć uczestników z wielu organizacji, zarówno publicznych, prywatnych, jak i akademickich. Nasz region zbudował solidną markę w wielu sektorach, a zwłaszcza w dziedzinie energii odnawialnej i czystych technologii – powiedziała Erika Wolfe, przedstawicielka Location4business, regionalnej platformy wymiany informacji między przedsiębiorcami. Słowa te padły w Grazie, na otwarciu konferencji o zastosowaniu odnawialnych źródeł energii przez MŚP. Wśród prezentowanych technologii były m.in. instalacja produkująca biodiesel z rzepaku i zużytego oleju jadalnego, ciepłownia na biomasę, elektrownia wytwarzająca energię z biogazu, a także instalacja fotowoltaiczna.
Plastikowa rewolucja
Pracownicy fińskiego Centrum Badań Technologicznych opracowali sposób na poprawę jakości opakowań produkowanych z bioproduktów.
Ich produkt ma być znacznie bardziej przyjazny środowisku w porównaniu z tradycyjnymi opakowaniami. Po raz pierwszy udało się pozyskać materiał jednocześnie lepszy dla środowiska i o wyższej jakości w porównaniu z dotychczasowymi opakowaniami z plastiku. Nowy wyrób powstaje przy zmniejszonym wykorzystaniu surowców naturalnych, a przede wszystkim ropy naftowej. Ilość zużywanego oleju w rocznej produkcji tworzyw sztucznych odpowiada ok. 5% całkowitej konsumpcji ropy naftowej na świecie. Blisko 40% wszystkich tworzyw sztucznych znajduje zastosowanie w opakowaniach. To duże pole do działalności, mającej na celu uniezależnienie branży od dostaw ropy naftowej. Dodatkowe badania cykli życia produktów wykazały, że emisja CO2 z tworzyw sztucznych na bazie surowców biologicznych może być nawet o 70% niższa niż z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. – Ta nowa generacja opakowań z tworzyw sztucznych, nie tylko zmniejsza naszą zależność od ropy naftowej, ale również oferuje doskonałą jakość w porównaniu do tradycyjnych opakowań z tworzyw sztucznych – mówi prof. Ali Harlin z fińskiego Centrum Badań Technologicznych (VTT Technical Research Centre Of Finland). Naukowcom udało się opracować technologię produkcji monomerów kwasu glikolowego z bioproduków. Nowa technologia charakteryzuje się zdecydowanie wyższą efektywnością niż te znane dotychczas. Powstający w ten sposób materiał ma doskonale właściwości barierowe (jest wytrzymały, odporny na wodę, opary i smar), o 20-30% silniejszy od wcześniej produkowanych tworzyw biodegradowalnych, wytrzymuje temperaturę wyższą o 20°C oraz szybciej rozkłada się.
Oracle chce mądrze mierzyć
Największy dostawca oprogramowania tworzącego bazy dany, Oracle, został właścicielem firmy DataRaker, co pozwala mu na wejście na rynek smart grid. Tym samym kolejna firma z branży informatycznej będzie miała udział w rozwoju technologii inteligentnego opomiarowania wody, energii i innych mediów. Celem jest umożliwienie użytkownikom sprawnego zarządzania mediami, wydajniejszego ich wykorzystywania, a przede wszystkim oszczędzania, poprzez ograniczenie zużycia. Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione. Specjaliści z branży są przekonani, że udział dużego producenta aplikacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem pozwoli lepiej gromadzić dane z inteligentnych liczników i czujników, aby dalej je analizować w celu zapewnienia użytkownikom najistotniejszych informacji. – Oprogramowanie, służące do opracowywania zebranych odczytów, jest coraz ważniejszym aspektem w ramach smart grid. To tłumaczy, dlaczego jesteśmy świadkami kolejnego przejęcia w tym sektorze w ciągu ostatniego roku – powiedział Maxime Serrano Bardisa, analityk z Bloomberg New Energy Finance. O możliwości analizowania zbieranych danych rozwijają swoje produkty także inni uczestnicy rynku: eMeter, będący obecnie częścią Siemensa, Ecologic Analytics w ramach firmy Toshiba i ITRON. Ocenia się, że światowy rynek smart grid osiągnie poziom 23,1 mld dol. rocznych inwestycji do 2017 r. w porównaniu do 15,3 mld dol. w 2012 r. Technologie inteligentnego opomiarowania mogą zostać zastosowane w sieciach wodociągowych w celu wykrywania ewentualnych nieszczelności.
Na podstawie www.sciencedialy.com, www.bloomberg.com i www.environmental-expert.com opracował Łukasz Bandosz
|