Łódź była gospodarzem pierwszego w Polsce Międzynarodowego Kongresu Bioekonomii, podczas którego przedstawiciele świata nauki, biznesu, administracji i organizacji pozarządowych dyskutowali o roli bioekonomii w rozwoju gospodarczym.
 
Spotkanie, które odbyło się 9 listopada 2012 r., zorganizował Urząd Marszałkowski w Łodzi. Kongres jest jedną z kluczowych inicjatyw gospodarczych, skupiającą się na zrównoważonym rozwoju, propagowaniu stosowania zielonych technologii i ekologicznych rozwiązań w ramach prowadzonej produkcji. – Założeniem kongresu jest inwentaryzacja aktualnego stanu bioekonomii i wypracowanie rekomendacji, które wzmocnią proces jej tworzenia w Polsce i Europie – powiedział otwierając spotkanie Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Kongres, będący uzupełnieniem V Forum Gospodarczego, jest odpowiedzią na wypracowany przez Komitet Regionów przy Parlamencie Europejskim dokument pt. „Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: biogospodarka dla Europy”. Jednym z głównych jego aspektów stanowi położenie nacisku na realizację zadań związanych ze zrównoważonym rozwojem przez samorządy terytorialne i władze lokalne.
 
Kongres został podzielony na trzy panele dyskusyjne. W pierwszym dyskutowano na temat zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi i adaptacji do zmian klimatu. Zastanawiano się m.in. na tym, jak można doprowadzić do wzrostu gospodarczego, uwzględniając efektywne wykorzystanie zasobów oraz jak wygląda polityka w zakresie zagospodarowania zasobami w Polsce. Drugi panel dyskusyjny poświęcono roli bioekonomii w strategii zrównoważonego rozwoju. Podczas niego usiłowano znaleźć odpowiedź na pytanie, czy możliwe są spójne działania w praktyce ekobiznesu i biogospodarki, a także jak zmaksymalizować wpływ biogospodarki na redukcję ubóstwa i wzrost liczby miejsc pracy. Z kolei trzeci panel dotyczył tematyki kreowania percepcji społecznej w kontekście budowy biogospodarki, a także dylematów demograficznych i związanych z nimi dylematów medycznych.
 
Łódź nieprzypadkowo była gospodarzem pierwszego w Polsce Kongresu Bioekonomii, gdyż stanowi ona centrum polskiej biogospodarki, co zostało potwierdzono podpisaniem na kongresie porozumieniem między Uniwersytetem w Dortmundzie a Politechniką Łódzką. Dzięki temu łódzka uczelnia weszła do międzynarodowego klastra CLIB 2021 (ang. Claster of Industrial Biotechnology), skupiającego 90 partnerów specjalizujących się w biotechnologii przemysłowej. Współdziałanie obu stron ma dotyczyć obszaru bioekonomii i polegać będzie na budowaniu powiązań pomiędzy łódzką uczelnią i członkami klastra w ramach wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych oraz ubieganiu się o środki finansowe na ich realizację. Współpraca obejmie też wymianę studentów, absolwentów oraz naukowców.
 

Małgorzata Masłowska-Bandosz