Poziomy odzysku i recyklingu. Cz. II
Podstawowe obowiązki realizacji zapisów prawa w zakresie redukcji najbardziej znaczącej masy odpadów komunalnych, którą stanowią odpady opakowaniowe, dotyczą przedsiębiorców wprowadzających na rynek swoje produkty w opakowaniach (filerach).
Zadania te realizowane są głównie przez organizacje odzysku, współpracujące ze zbieraczami i recyklerami. Pułapy w zakresie odzysku i recyklingu zużytych opakowań dla krajów Unii określono do 2014 r. Nowe wyzwania, według zapowiedzi, są rewolucyjne. Wspomina się już o celach zakładających ponad 80% recyklingu opakowań szklanych, metalowych czy papierowych.
Trudno się więc dziwić, że przy takich wyzwaniach także w naszym kraju rozszerzono grono odpowiedzialnych za redukcję ilości odpadów komunalnych, a szczególnie za realizację wymiernych zadań w zakresie recyklingu frakcji surowcowych, w tym szczególnie odpadów opakowaniowych. A jakim aktem prawnym to przyspieszono i ustanowiono?
Otóż od 12 grudnia 2010 r. we wszystkich krajach członkowskich powinna być transponowana Dyrektywa 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy. Nowe zadania wynikające z tej dyrektywy (art. 11) przedstawiono w ramce.
Dyrektywa 2008/98/WE – nowe zadania