Selektywna zbiórka jest jednym z priorytetów gospodarki odpadami. Zebrane w ten sposób surowce charakteryzują się dobrą jakością, wymaganą w procesach recyklingu.
Według danych GUS, w 2011 r. w sumie selektywnie zgromadzono zaledwie 10% ogółem odebranych odpadów komunalnych – najwięcej odpadów wielkogabarytowych, bo aż 48%, a najmniej odpadów niebezpiecznych – zaledwie 1%. Rysunek 1 przedstawia poziomy selektywnie zebranych odpadów w odniesieniu do całkowitej zawartości poszczególnych materiałów w ogółem odebranych odpadach komunalnych w skali Polski. Zakładane w planach gospodarki odpadami poziomy selektywnej zbiórki w Polsce z reguły nie były dotąd osiągane.
Zaktualizowane w 2012 r. wojewódzkie plany gospodarki odpadami (WPGO) zakładają dynamiczny rozwój selektywnej zbiórki w nadchodzących latach – z ok. 12% całkowitej masy odpadów komunalnych w 2012 r. do ok. 31% w 2020 r. Obejmuje to m.in. bardzo wysokie cele selektywnego zbierania czterech podstawowych surowców: papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali, przekraczające w niektórych WPGO 50% w 2020 r. Wiąże się to oczywiście z koniecznością osiągnięcia wymaganego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu tych czterech frakcji, wynikającego z dyrektywy.
Selektywna – zło konieczne