Oczyszczalnie ścieków: wpływ lotnych kwasów tłuszczowych
Artykuł – na podstawie badań w skali laboratoryjnej – porusza kwestię wpływu lotnych kwasów tłuszczowych na usuwanie fosforu w reaktorach biologicznych.
Podstawowym zadaniem komunalnej oczyszczalni jest usuwanie ze ścieków węgla, azotu i fosforu, przede wszystkim metodami biologicznymi. W przypadku braku możliwości zoptymalizowania procesu biologicznego usuwania fosforu stosuje się dodatkowo chemiczne strącanie, opisane w poprzednim artykule. Kluczowym elementem poprawy efektywności biologicznego usuwania fosforu jest dostępność w ściekach dopływających do oczyszczalni łatwo przyswajalnych związków węgla, nazywanych lotnymi kwasami tłuszczowymi (LKT). Wpływają one na ilość uwalnianych w procesie defosfatacji w warunkach beztlenowych ortofosforanów, jak również na proces ich zwiększonego poboru w warunkach tlenowych. Organizmy uczestniczące w biologicznym usuwaniu fosforu pobierają ze ścieków LKT w postaci na przykład kwasu octowego czy propionowego. Bardziej złożone związki są najpierw poddawane hydrolizie. Związki organiczne zawarte w ściekach charakteryzują się, niestety, różną podatnością na ten proces.
Głównymi źródłami węgla do biologicznego usuwania fosforu mogą być: ścieki dopływające do reaktora biologicznego po ich mechanicznym oczyszczeniu, dodawane do ścieków, np. kwas octowy, etanol, metanol, glukoza czy ciecze nadosadowe, zawierające duże ilości lotnych kwasów tłuszczowych, powstałych w wyniku fermentacji osadu wstępnego.
Dotychczasowe badania dowodzą, że proces zintensyfikowanego uwalniania fosforu
w strefie beztlenowej reaktora biologicznego, połączony z magazynowaniem energii w postaci polihydroksyalkanów (PHA) przez organizmy akumulujące polifosforany (PAOs – ang. Poly-phosphate Accumulating Organisms), jest uzależnione od ilości dostępnych lotnych kwasów tłuszczowych (LKT). Wysokie stężenie LKT prowadzi do szybszego wzrostu PAOs i wzmożonego usuwania fosforu. Niewykorzystanie LKT w strefie beztlenowej oraz wysokie jego stężenie w strefach niedotlenionej i tlenowej obniżają efektywność pobierania fosforu ze ścieków nawet do wartości bliskich zeru. W literaturze często opisuje się zależność, wg której od 6 do 9 mg LKT w przeliczeniu na kwas octowy jest zużywanych do pobierania 1 mg fosforu i taki stosunek LKT/P powinien być zachowany w ściekach dopływających do komory defosfatacji reaktora biologicznego. Badania Gharagaha i Randalla dowodzą, że dodanie 1 mg kwasu octowego powoduje usunięcie 0,37 mg P, natomiast 1 mg kwasu propionowego neutralizuje tylko 0,1 mg P1.
Cel i zakres badań
Usuwanie fosforu ze ścieków jest procesem składającym się z serii kolejnych reakcji biochemicznych, a jego szybkość zależy od wielu czynników o charakterze fizyczno-chemicznym i technologicznym. Intensyfikacja procesu następuje poprzez uaktywnienie mikroorganizmów w zmieniających się kolejno warunkach: beztlenowych, anoksycznych
i tlenowych. Efektywność procesu zależy od wskaźników fizyczno-chemicznych ścieków, takich jak ChZT, BZT5, LKT, temperatury oraz od parametrów technologicznych, np. wieku osadu, obciążenia osadu związkami organicznymi i warunków tlenowych w reaktorze, a także od dawki stosowanego koagulantu PIX.
Przeprowadzone w latach 2000-2003 w warunkach bieżącej eksploatacji badania w oczyszczalni ścieków w Śremie ukazały wzajemne nakładanie się oddziaływania wymienionych wskaźników na proces biologicznego usuwania fosforu2. Układ biologiczny oczyszczalni w Śremie jest jednym z najczęściej stosowanych w Polsce, wykorzystujących trzystrefowy reaktor o zmiennych warunkach technologicznych prowadzenia procesu: warunkach beztlenowych (defosfatacja), warunkach niedotlenionych (denitryfikacja) oraz warunkach tlenowych (nitryfikacja).
W celu wyeliminowania zakłóceń związanych ze zmieniającymi się wskaźnikami fizyczno-chemicznymi (opisanymi wcześniej) wykonano testy na ściekach modelowanych, określając wpływ krótkołańcuchowych lotnych kwasów tłuszczowych w ściekach doprowadzonych do reaktorów biologicznych na biologiczne usuwanie fosforu ze ścieków.
Przygotowano dwie serie testów laboratoryjnych, symulując warunki pracy trójfazowych reaktorów biologicznych, łącznie z procesami sedymentacyjnymi, zachodzącymi
w osadnikach wtórnych. Analizowano wpływ wielkości wskaźnika LKT/P w ściekach modelowanych doprowadzonych do reaktorów na proces usuwania fosforu.
Badania obejmowały: analizy fizyczno-chemiczne ścieków poddawanych oczyszczaniu i ścieków oczyszczonych w reaktorach laboratoryjnych: ChZT, BZT5, LKT, stężenie fosforu ogólnego (Pog), ortofosforanów (P-PO4), zawiesiny ogólnej oraz temperatury
i odczynu pH; wskaźniki charakteryzujące mieszaninę ścieków i osadu czynnego w reaktorach laboratoryjnych: stężenie suchej masy osadu (X) oraz obciążenie osadu ładunkiem ChZT (OChZT); wpływ wartości wskaźnika LKT/P w ściekach na proces defosfatacji przez: pomiar stężenia ortofosforanów w ściekach podczas biologicznego oczyszczania i sedymentacji; określenie szybkości uwalniania i poboru ortofosforanów podczas biologicznego oczyszczania; określenie efektywności usuwania zanieczyszczeń ze ścieków oczyszczanych w reaktorach biologicznych w zakresie: ChZT, BZT5, LKT, Pog i P-PO4.
Opis stanowiska badawczego
Symulację warunków pracy trzystrefowych reaktorów biologicznych prowadzono
w zmodyfikowanym Flocculatorze 2000 firmy Kemira, składającym się z pięciu pojemników o pojemności 2,5 l każdy, wyposażanych w mieszadła łapowe o wymiarach
5,6×3,1 cm z niezależnym napędem elektrycznym.
Do każdego pojemnika doprowadzona była instalacja sprężonego powietrza, zakończona dwoma kamieniami, rozdrabniającymi powietrze. Instalacja za pomocą trójników i przepustnic została połączona z dwiema membranowymi pompkami akwarystycznymi. Zawartość tlenu była regulowana na podstawie pomiarów kontrolnych, prowadzonych przy użyciu sondy tlenowej. Po testach w reaktorach laboratoryjnych prowadzono sedymentację w lejach Imhoffa o pojemności 1 l. Po koagulacji nastąpiła sedymentacja w lejach Imhoffa.
Metodyka badań
Badania wykonano na ściekach i osadzie czynnym z oczyszczalni ścieków w Śremie. Ścieki do badań pobierano po mechanicznym oczyszczeniu (po przejściu kraty schodkowej, piaskownika i osadników wstępnych), natomiast osad czynny z rurociągu recyrkulacji zewnętrznej na wylocie do komory defosfatacji reaktora biologicznego.
Testy prowadzono w dwóch seriach na ściekach modelowanych przez dodanie do każdego reaktora innej dawki octanu sodu w celu uzyskania różnych wartości LKT/P w zakresie 1,88-30 mg O2/mg P. W reaktorach wytwarzano warunki anoksyczne przez dozowanie do ścieków azotanów. Proporcje mieszaniny ścieków i osadu ustalano na podstawie pomiaru suchej masy osadu, aby osiągnąć stężenie ok. 4 mgs.m./l.
Warunki pracy trójfazowych reaktorów biologicznych modelowano w reaktorach laboratoryjnych, wytwarzając kolejno: warunki beztlenowe (DP) – mieszanie zawartości reaktora przez dwie godziny; warunki anoksyczne (DN) – dodanie do każdego reaktora takiej samej dawki KNO3 (12 mg N-NO3/l) i mieszanie zawartości przez dwie godziny w serii 1
i przez trzy godziny w serii 2; warunki tlenowe (N) – włączenie napowietrzania i utrzymywanie stężenia tlenu rozpuszczonego powyżej 20 mg O2/l w czasie czterech godzin w serii 1 oraz pięciu godzin w serii 2.
Następnie wykonano testy sedymentacyjne w lejach Imhoffa, które trwały sześć godzin w serii 1 i cztery godziny w serii 2. Całkowity czas procesu biologicznego oczyszczania ścieków i sedymentacji w warunkach laboratoryjnych w obu seriach wyniósł czternaście godzin.
Do modelowania ścieków i warunków anoksycznych w reaktorach wykorzystano następujące odczynniki: roztwór octanu sodowego jako źródło LKT (0,1694-molowy – 1 ml roztworu CH3COONa odpowiada 10 mg CH3COOH); roztwór azotanu potasu jako źródło azotanów (0,714-molowy – 1 ml roztworu KNO3 zawiera 10 mg N-NO3).
Wskaźnik BZT5 oznaczano za pomocą analizatora OXI TOP I26 firmy WTW wg DIN EN 1899-2 (H55). Ilość ortofosforanów ustalano metodą molibdenową, z chlorkiem cynowym jako reduktorem, zgodnie z PN-89/C-04537/02. Stężenie LKT określano przez destylację bezpośrednią ścieków3. Zawartość tlenu w strefie nitryfikacji reaktora i temperaturę mierzono za pomocą technicznej sondy tlenowej Zullig. Pozostałe oznaczenia wykonywano zgodnie z Polskimi Normami. Natężenie przepływu ścieków określano na podstawie odczytów z przepływomierzy, zarchiwizowanych w postaci dobowych raportów pracy oczyszczalni ścieków.
Wskaźniki charakteryzujące ścieki i efektywność procesu obliczono wg następujących zależności:
- stężenie LKT w ściekach modelowanych przed zmieszaniem z osadem czynnym:
- wskaźnik LKT/P w ściekach modelowanych przed zmieszaniem z osadem czynnym:
z osadem czynnym [mg CH3COOH/l],
w punkcie pomiarowym 2 [mg P/l]
- wskaźnik N-NO3/P w mieszaninie ścieków modelowanych i osadu czynnego:
w punkcie pomiarowym 2 [mg P/l]
- efektywność usuwania zanieczyszczeń ze ścieków biologicznie oczyszczonych
- szybkość uwalniania (-) i poboru (+) ortofosforanów została obliczona
i na końcu poszczególnych przedziałów czasowych [mg P-PO4/l],
Na podstawie uzyskanych wyników sporządzono profile zmian stężenia ortofosforanów (rys. 4 i 6). Na początku prowadzenia procesu w warunkach beztlenowych (DP) obserwowano uwalnianie ortofosforanów, które zostało chwilowo zakłócone w serii 2.
W strefie anoksycznej (DN) proces był mało stabilny. Przy niskich wartościach wskaźnika LKT/P ≤ 3,22 mg CH3COOH/mg P obserwowano zahamowanie uwalniania i początek poboru ortofosforanów ze ścieków, natomiast przy wyższych wartościach tego wskaźnika stężenie ortofosforanów ulegało zarówno obniżaniu, jak i zwiększaniu.
W warunkach tlenowych (N) zachodziło pobieranie ortofosforanów ze ścieków, stabilizujące się w przypadku wyższych wartości LKT/P dopiero po pierwszej godzinie prowadzenia procesu. Stężenie ortofosforanów w ściekach biologicznie oczyszczonych było wyższe dla większych wartości początkowych LKT/P.
W warunkach anoksycznych przy niskich wartościach LKT/P ≤ 3,22 mg CH3COOH/mg P bardzo wcześnie wystąpił powolny pobór (+) ortofosforanów, natomiast przy wyższych wartościach tego wskaźnika następowały zarówno uwalnianie (-), jak i pobór (+) ortofosforanów.
Tab. 1. Charakterystyka ścieków, mieszaniny ścieków i osadu czynnego oraz dawki reagentów
Parametr
|
Jednostka
|
Seria 1.
|
Seria 2.
|
||||||||
Nr reaktora
|
Nr reaktora
|
||||||||||
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
||
Charakterystyka ścieków modelowanych – dopływ do reaktorów
|
|||||||||||
ChZT
|
[mgO2/l]
|
595,20
|
674,56
|
729,12
|
758,88
|
803,32
|
490,88
|
608,88
|
641,92
|
731,60
|
784,90
|
BZT5
|
[mgO2/l]
|
455,00
|
465,00
|
606,60
|
693,30
|
593,30
|
378,00
|
450,00
|
475,00
|
540,00
|
580,00
|
LKT
|
[mgCH3COOH/l]
|
48,0
|
178,8
|
268,2
|
357,6
|
447,0
|
60,0
|
287,6
|
511,2
|
734,9
|
958,5
|
Pog
|
[mgP/l]
|
14,90
|
14,90
|
14,90
|
14,90
|
14,90
|
31,95
|
31,95
|
31,95
|
31,95
|
31,95
|
P-PO4
|
[mgP-PO4/l]
|
12,60
|
12,6
|
12,60
|
12,60
|
12,60
|
30,02
|
30,02
|
30,02
|
30,02
|
30,02
|
Zawiesina ogólna
|
[mg/l]
|
177,0
|
177,0
|
177,0
|
177,0
|
177,0
|
181,0
|
181,0
|
181,0
|
181,0
|
181,0
|
Temperatura
|
[oC]
|
14,5
|
14,5
|
14,5
|
14,5
|
14,5
|
16,0
|
16,0
|
16,0
|
16,0
|
16,0
|
Odczyn pH
|
[-]
|
7,93
|
7,93
|
7,93
|
7,93
|
7,93
|
6,87
|
6,87
|
6,87
|
6,87
|
6,87
|
ChZT/BZT5
|
[mgO2/mgO2]
|
1,31
|
1,45
|
1,20
|
1,09
|
1,35
|
1,30
|
1,35
|
1,35
|
1,35
|
1,35
|
ChZT/P
|
[mgO2/mgP]
|
39,95
|
45,27
|
48,93
|
50,93
|
53,91
|
15,36
|
19,06
|
20,09
|
22,90
|
24,57
|
LKT/P
|
[mgCH3COOH/mgP]
|
3,22
|
12,00
|
18,00
|
24,00
|
30,00
|
1,88
|
9,00
|
16,00
|
23,00
|
30,00
|
Charakterystyka mieszaniny ścieków i osadu czynnego w komorze beztlenowej reaktorów
|
|||||||||||
N-NO2
|
[mg N-NO2/l]
|
2,09
|
1,60
|
1,56
|
1,16
|
1,27
|
7,20
|
5,70
|
5,70
|
5,30
|
5,90
|
N-NO3
|
[mg N-NO3/l]
|
1,00
|
1,10
|
1,35
|
1,65
|
1,65
|
1,90
|
2,70
|
3,50
|
3,80
|
3,90
|
Wartości wskaźnika N-NO3/P w warunkach anoksycznych
|
|||||||||||
N-NO3/P
|
[mgN-NO3/mgP]
|
0,81
|
0,81
|
0,81
|
0,81
|
0,81
|
0,38
|
0,38
|
0,38
|
0,38
|
0,38
|
Charakterystyka osadu czynnego w reaktorach
|
|||||||||||
X
|
[mg s.m/l]
|
4,355
|
4,195
|
4,085
|
3,815
|
4,250
|
3,895
|
4,015
|
4,150
|
4,215
|
4,355
|
OChZT
|
[mgO2/mg s.m.]
|
0,068
|
0,080
|
0,089
|
0,099
|
0,095
|
0,063
|
0,076
|
0,077
|
0,087
|
0,090
|
Dawki reagentów w badaniach laboratoryjnych
|
|||||||||||
CH3COONa
|
[mgCH3COOH/l]
|
0,00
|
130,80
|
220,20
|
309,60
|
399,00
|
0,00
|
227,55
|
451,20
|
674,85
|
898,50
|
KNO3
|
[mgN-NO3/l]
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
12,00
|
Seria 1.
|
||||||||||||||||||
Strefa reaktora
|
DP
|
DN
|
N
|
osadnik wtórny
|
||||||||||||||
Czas [h]
|
0
|
1
|
2
|
2,5
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
14
|
|||
Nr reaktora
|
1
|
8,09
|
24,60
|
28,46
|
28,50
|
28,08
|
23,81
|
18,10
|
7,63
|
2,35
|
0,89
|
1,06
|
1,28
|
0,98
|
1,23
|
1,66
|
||
2
|
8,20
|
23,72
|
30,57
|
31,84
|
34,00
|
34,01
|
29,98
|
17,17
|
8,12
|
1,81
|
2,02
|
2,27
|
1,79
|
2,03
|
2,13
|
|||
3
|
6,47
|
25,64
|
33,18
|
31,51
|
33,35
|
31,57
|
30,88
|
18,80
|
9,88
|
2,97
|
3,30
|
3,58
|
2,93
|
3,36
|
3,36
|
|||
4
|
8,70
|
23,97
|
32,47
|
28,55
|
29,27
|
32,10
|
30,77
|
21,01
|
12,26
|
5,33
|
5,62
|
5,86
|
5,64
|
6,81
|
7,33
|
|||
5
|
8,84
|
25,13
|
31,57
|
31,95
|
36,61
|
31,85
|
30,73
|
24,17
|
13,72
|
6,08
|
6,62
|
7,27
|
6,88
|
7,24
|
9,06
|
|||
Seria 2.
|
||||||||||||||||||
Strefa reaktora
|
DP
|
DN
|
N
|
osadnik wtórny
|
||||||||||||||
Czas [h]
|
0
|
0,5
|
1
|
2
|
2,5
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
|
Nr reaktora
|
1
|
25,93
|
28,82
|
18,74
|
31,59
|
30,71
|
29,29
|
24,94
|
24,15
|
11,10
|
3,92
|
1,68
|
0,95
|
0,20
|
0,61
|
0,93
|
0,87
|
1,09
|
2
|
25,33
|
28,03
|
22,52
|
30,62
|
29,81
|
35,88
|
32,25
|
34,19
|
28,24
|
16,72
|
7,35
|
2,31
|
1,00
|
1,43
|
1,49
|
1,60
|
2,20
|
|
3
|
25,00
|
27,84
|
21,87
|
27,92
|
28,95
|
30,67
|
31,95
|
29,87
|
32,28
|
29,74
|
19,30
|
8,57
|
4,09
|
4,88
|
4,62
|
4,86
|
6,28
|
|
4
|
22,92
|
31,10
|
27,69
|
25,48
|
28,63
|
28,29
|
29,81
|
30,73
|
30,47
|
30,80
|
23,57
|
12,90
|
6,53
|
7,05
|
6,77
|
7,24
|
7,80
|
|
5
|
22,64
|
30,13
|
24,06
|
37,40
|
29,55
|
33,43
|
26,78
|
29,85
|
29,57
|
27,15
|
24,64
|
13,05
|
7,26
|
7,69
|
7,63
|
7,80
|
8,21
|
Seria 1.
|
|||||||||||||
Strefa reaktora
|
DP
|
DN
|
N
|
osadnik wtórny
|
|||||||||
Czas [h]
|
0
|
1
|
2
|
2,5
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
14
|
||
Nr reaktora
|
1
|
41,0
|
24,0
|
20,0
|
17,0
|
20,0
|
18,0
|
18,0
|
18,0
|
12,0
|
12,0
|
12,0
|
|
2
|
106,0
|
54,0
|
46,0
|
43,0
|
37,0
|
30,0
|
23,0
|
18,0
|
14,0
|
12,0
|
12,0
|
||
3
|
145,0
|
68,0
|
49,0
|
43,0
|
39,0
|
36,0
|
18,0
|
22,0
|
12,0
|
18,0
|
12,0
|
||
4
|
164,0
|
109,0
|
86,0
|
57,0
|
49,0
|
42,0
|
24,0
|
21,0
|
18,0
|
12,0
|
12,0
|
||
5
|
185,0
|
131,0
|
89,0
|
54,0
|
48,0
|
40,0
|
30,0
|
19,0
|
18,0
|
12,0
|
12,0
|
||
Seria 2.
|
|||||||||||||
Strefa reaktora
|
DP
|
DN
|
N
|
osadnik wtórny
|
|||||||||
Czas [h]
|
0
|
0,5
|
1
|
2
|
2,5
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
10
|
14
|
|
Nr reaktora
|
1
|
54,0
|
36,0
|
30,0
|
24,0
|
24,0
|
18,0
|
18,0
|
18,0
|
12,0
|
12,0
|
12,0
|
12,0
|
2
|
180,0
|
120,0
|
96,0
|
84,0
|
72,0
|
60,0
|
48,0
|
42,0
|
24,0
|
18,0
|
12,0
|
12,0
|
|
3
|
360,0
|
180,0
|
132,0
|
120,0
|
108,0
|
96,0
|
66,0
|
42,0
|
30,0
|
24,0
|
12,0
|
12,0
|
|
4
|
420,0
|
300,0
|
192,0
|
132,0
|
114,0
|
90,0
|
66,0
|
48,0
|
42,0
|
30,0
|
12,0
|
12,0
|
|
5
|
480,0
|
360,0
|
258,0
|
168,0
|
156,0
|
138,0
|
90,0
|
66,0
|
60,0
|
42,0
|
12,0
|
12,0
|
Seria 1.
|
|||||||||||||||||
Strefa reaktora
|
DP
|
DN
|
N
|
osadnik wtórny
|
|||||||||||||
Czas [h]
|
1
|
2
|
2,5
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
14
|
|||
Nr reaktora
|
1
|
-3,791
|
-0,886
|
-0,018
|
0,096
|
0,980
|
1,311
|
2,404
|
1,212
|
0,335
|
-0,039
|
-0,051
|
0,069
|
-0,057
|
-0,049
|
||
2
|
-3,700
|
-1,633
|
-0,605
|
-0,515
|
-0,002
|
0,961
|
3,054
|
2,157
|
1,504
|
-0,050
|
-0,060
|
0,114
|
-0,057
|
-0,012
|
|||
3
|
-4,693
|
-1,846
|
0,818
|
-0,450
|
0,436
|
0,169
|
2,957
|
2,184
|
1,692
|
-0,081
|
-0,069
|
0,159
|
-0,105
|
0,000
|
|||
4
|
-4,003
|
-2,228
|
2,055
|
-0,189
|
-0,742
|
0,349
|
2,558
|
2,294
|
1,817
|
-0,076
|
-0,063
|
0,058
|
-0,307
|
-0,068
|
|||
5
|
-3,833
|
-1,515
|
-0,179
|
-1,096
|
1,120
|
0,264
|
1,544
|
2,459
|
1,798
|
-0,127
|
-0,153
|
0,092
|
-0,085
|
-0,214
|
|||
Seria 2.
|
|||||||||||||||||
Strefa reaktora
|
DP
|
DN
|
N
|
osadnik wtórny
|
|||||||||||||
Czas [h]
|
0,5
|
1
|
2
|
2,5
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
|
Nr reaktora
|
1
|
-1,484
|
2,588
|
-3,299
|
0,452
|
0,365
|
1,117
|
0,203
|
3,350
|
1,843
|
0,575
|
0,187
|
0,193
|
-0,105
|
-0,082
|
0,015
|
-0,056
|
2
|
-1,345
|
1,372
|
-2,017
|
0,403
|
-1,512
|
0,904
|
-0,483
|
1,482
|
2,869
|
2,334
|
1,255
|
0,326
|
-0,107
|
-0,015
|
-0,027
|
-0,149
|
|
3
|
-1,369
|
1,439
|
-1,458
|
-0,496
|
-0,414
|
-0,308
|
0,501
|
-0,581
|
0,612
|
2,516
|
2,586
|
1,080
|
-0,190
|
0,063
|
-0,058
|
-0,342
|
|
4
|
-3,881
|
0,809
|
0,524
|
-1,495
|
0,081
|
-0,361
|
-0,218
|
0,062
|
-0,078
|
1,715
|
2,531
|
1,511
|
-0,123
|
0,066
|
-0,112
|
-0,133
|
|
5
|
-3,440
|
1,394
|
-3,063
|
3,605
|
-0,891
|
1,527
|
-0,705
|
0,064
|
0,556
|
0,576
|
2,661
|
1,330
|
-0,099
|
0,014
|
-0,039
|
-0,094
|
Seria 1. + 2.
|
|||||||||
Nr serii
|
Nr reaktora
|
LKT/P
|
Okres intensywnego poboru P-PO4 między godzinami
|
Czas trwania intensywnego poboru P-PO4
|
Stężenie P-PO4
|
Stężenie s.m. osadu
|
Szybkość procesu
|
||
początek
|
koniec
|
t
|
początkowe
|
końcowe
|
X
|
v
|
|||
[mgCH3COOH/mgP]
|
[h]
|
[h]
|
[h]
|
[mgP/l]
|
[mgP/l]
|
[mg/l]
|
[mgP-PO4/mgsm*h]
|
||
1
|
1
|
3,00
|
3
|
7
|
4
|
28,08
|
2,35
|
4,355
|
1,477
|
2
|
12,00
|
4
|
8
|
4
|
34,01
|
1,81
|
4,195
|
1,919
|
|
3
|
18,00
|
5
|
8
|
3
|
30,88
|
2,97
|
4,085
|
2,277
|
|
4
|
24,00
|
5
|
8
|
3
|
30,77
|
5,33
|
3,815
|
2,223
|
|
5
|
30,00
|
5
|
8
|
3
|
30,73
|
6,08
|
4,250
|
1,933
|
|
2
|
1
|
1,88
|
2
|
8
|
6
|
31,59
|
1,68
|
3,895
|
1,280
|
2
|
9,00
|
5
|
9
|
4
|
34,19
|
2,31
|
4,015
|
1,985
|
|
3
|
16,00
|
7
|
10
|
3
|
29,74
|
4,09
|
4,150
|
2,060
|
|
4
|
23,00
|
7
|
10
|
3
|
30,80
|
6,53
|
4,215
|
1,919
|
|
5
|
30,00
|
8
|
10
|
2
|
24,64
|
7,26
|
4,355
|
1,995
|
Parametr
|
Wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach biologicznie oczyszczonych
|
Efektywność usuwania zanieczyszczeń w reaktorach biologicznych
|
|||||||||
ChZT
|
BZT5
|
LKT
|
Pog
|
P-PO4
|
ChZT
|
BZT5
|
LKT
|
Pog
|
P-PO4
|
||
Jednostka
|
[mgO2/l]
|
[mgO2/l]
|
[mgCH3COOH/l]
|
[mgP/l]
|
[mgP-PO4/l]
|
[%]
|
[%]
|
[%]
|
[%]
|
[%]
|
|
Seria 1
|
|||||||||||
Nr reaktora
|
1
|
69,44
|
20,00
|
12,00
|
1,49
|
0,89
|
88,33
|
95,60
|
75,00
|
90,00
|
92,94
|
2
|
59,52
|
40,00
|
12,00
|
3,19
|
1,81
|
91,18
|
91,40
|
93,29
|
78,59
|
85,63
|
|
3
|
74,40
|
30,00
|
18,00
|
3,79
|
2,97
|
89,80
|
95,05
|
93,29
|
74,56
|
76,43
|
|
4
|
54,56
|
30,00
|
12,00
|
5,74
|
5,33
|
92,81
|
95,67
|
96,64
|
61,48
|
57,70
|
|
5
|
34,72
|
20,00
|
12,00
|
6,25
|
6,08
|
95,68
|
96,63
|
97,32
|
58,05
|
51,75
|
|
Seria 2
|
|||||||||||
Nr reaktora
|
1
|
61,36
|
45,00
|
12,00
|
1,13
|
0,20
|
87,50
|
88,10
|
80,00
|
96,46
|
99,33
|
2
|
66,08
|
50,00
|
12,00
|
1,32
|
1,00
|
89,15
|
88,89
|
95,83
|
95,87
|
96,67
|
|
3
|
75,52
|
55,00
|
18,00
|
4,47
|
4,09
|
88,24
|
88,42
|
96,48
|
86,01
|
86,38
|
|
4
|
66,08
|
50,00
|
12,00
|
7,61
|
6,53
|
90,97
|
90,74
|
98,37
|
76,18
|
78,25
|
|
5
|
51,92
|
40,00
|
12,00
|
7,86
|
7,26
|
93,39
|
93,10
|
98,75
|
75,40
|
75,82
|
Silniejsze zakłócenia w serii 2 mogły być spowodowane ponad dwukrotnie większym stężeniem ortofosforanów w ściekach dostarczonych do reaktorów w porównaniu z serią 1.
i obliczono dla nich średnią szybkość procesu (tab. 5). Wpływ LKT/P w ściekach na czas rozpoczęcia intensywnego poboru (+) ortofosforanów przedstawiono na rysunku 8, na którym poziom zerowy dla skali czasu przyjęto na początku warunków tlenowych. Analiza wykazała, że wzrost wskaźnika LKT/P powodował opóźnienie intensywnego poboru (+) ortofosforanów, który dla LKT/P ≤ 9 mg CH3COOH/mg P rozpoczynał się w strefie anoksycznej, następnie przesuwał się do strefy tlenowej i po osiągnięciu wartości LKT/P = 16 mg CH3COOH/mg P następował po ok. dwóch godzinach trwania warunków tlenowych.
LKT/P = 1,88-30 mg CH3COOH/mg P. W warunkach beztlenowych szybkość uwalniania (-) ortofosforanów zwiększała się ze wzrostem wartości wskaźnika, osiągając najwyższą wartość v = -4,639 mg P-PO4/mgs.m.*h dla LKT/P = 18 mg CH3COOH/mg P. Wyższe wartości wskaźnika obniżały szybkość procesu. W warunkach anoksycznych przy niskich wartościach wskaźnika LKT/P ≤ 3,22 mg CH3COOH/mg P rozpoczynał się wolny, stabilny pobór ortofosforanów. Przy wyższych wartościach wskaźnika proces destabilizował się i następowało zarówno uwalnianie, jak i pobór ortofosforanów. W warunkach tlenowych szybkość poboru ortofosforanów zależała od wartości wskaźnika LKT/P. Przy niskich wartościach wskaźnika uzyskano wysoką szybkość poboru bardzo wcześnie po wytworzeniu warunków tlenowych, natomiast wzrost wartości wskaźnika powodował opóźnienie procesu. Okres intensywnego poboru ortofosforanów rozpoczynał się w warunkach anoksycznych dla LKT/P ≤ 9 mg CH3COOH/mg P, a przy wyższych wartościach wskaźnika intensywny pobór zachodził w strefie tlenowej. Jego rozpoczęcie opóźniało się ze wzrostem wartości wskaźnika i następowało po ok. dwóch godzinach warunków tlenowych dla LKT/P ≥ 16 mg CH3COOH/mg P. W czasie intensywnego poboru ortofosforanów szybkość procesu rosła do wartości ok. v = 2 mg P-PO4/mgs.m.*h przy zwiększeniu wartości wskaźnika LKT/P do 9 mg CH3COOH/mg P.
Przy wyższych wartościach wskaźnika szybkość poboru była ustabilizowana na tym samym poziomie. Ścieki o wysokim wskaźniku LKT/P wymagają dłuższego przetrzymania w strefie tlenowej, gdyż proces rozpoczyna się później i dłużej trwa. Przy wartościach LKT/P ≤ 12 mg CH3COOH/mg P i czasie przetrzymania w warunkach tlenowych, wynoszącym od czterech do pięciu godzin, uzyskano stężenie ortofosforanów w ściekach biologicznie oczyszczonych ≤ 1,81 mg P-PO4. Przy wyższych wartościach wskaźnika proces nie został zakończony i stężenie fosforu było wyższe. Efektywność usuwania ChZT, BZT5 i LKT zwiększała się ze wzrostem wartości wskaźnika LKT/P, co proporcjonalnie podwyższało poziom ChZT/P w ściekach.
- Gharagah A., Randall H.C: The effect of organic compounds on biological phosphorus removal. „J. Water Sci. Tech.” 23/1991.
- Klaczyński E.: Wpływ czynników charakteryzujących ścieki na chemiczne i biologiczne usuwanie fosforu. „Przegląd Komunalny” 5/2007.
- Dojlido J. (red.): Fizyczno-chemiczne badanie wody i ścieków. Warszawa 1999.