Uprawnienia zbywalne do składowania bioodpadów
Efektywność działania lokalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi zależy od wielu czynników, w tym głównie od relacji ekonomiczno-cenowych. Ze względu na swoją specyfikę system ten musi podlegać regulacjom administracyjnym, a zatem nie może być w pełni rynkowy. Ponadto zobowiązania krajów członkowskich Unii Europejskiej nakładają wyśrubowane cele redukcji ilości odpadów trafiających na składowiska oraz określone sposoby postępowania z poszczególnymi frakcjami odpadów.
Podstawą ma być selektywna zbiórka odpadów, następnie ich przetwarzanie, a dopiero na końcu ? składowanie. Jeden z największych problemów stanowią odpady biodegradowalne. Z tego też względu wymagają one specjalnej troski ze strony decydentów ? w celu przyjęcia rozwiązań gwarantujących wywiązanie się z przyjętych zobowiązań.
Jednym z niezbędnych elementów systemu są instrumenty ekonomiczne: powszechnie stosowane ? quasi-podatkowe i mało popularne ? rynkowe. Oba rozwiązania od 10 lat funkcjonują w Anglii. Doświadczenia te mogą być przydatne w kształtowaniu systemu gospodarki odpadami w Polsce, zwłaszcza że jest on dopiero tworzony. Celem artykułu jest prezentacja podstaw angielskiego systemu uprawnień zbywalnych do składowania odpadów biodegradowalnych oraz doświadczeń płynących z zastosowania tego systemu w kontekście problemów krajowych.
Podstawowe problemy
Nowelizowane w Polsce prawo odpadowe dostosowuje obowiązujące przepisy...