Poza wiedzą dłużnika
Czy zakład gospodarki komunalnej, udostępniając komornikowi dane swojego pracownika będącego dłużnikiem w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, ma obowiązek poinformowania tego pracownika o fakcie udostępnienia jego danych?
Nie, gdyż komornik ? w rozumieniu Ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926, z późn. zm.) ? nie jest tzw. odbiorcą danych. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 33 ust. 1 tej ustawy, na wniosek osoby, której dane dotyczą, administrator danych jest obowiązany, w terminie 30 dni, poinformować ją o przysługujących jej prawach oraz udzielić informacji, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt. 1-5a. Wśród tych praw znajduje się m.in. uzyskanie informacji o odbiorcach (kategoriach odbiorców), którym dane te są udostępniane. W tym kontekście duże znaczenie ma art. 7 pkt 6 ustawy, definiujący pojęcie ?odbiorcy danych? jako każdego, komu udostępnia się dane osobowe, z wyłączeniem m.in. organów państwowych lub samorządu terytorialnego, którym dane są udostępniane w związku z prowadzonym postępowaniem (art. 7 pkt 6e).
Należy wskazać, iż komornik jest organem egzekucyjnym sądu. W świetle bowiem art. 758 Ustawy z 17 listopada 1964 r. ? Kodeks postępowania cywilnego (DzU nr 43, poz. 296, z późn. zm. ? k.p.c.) sprawy egzekucyjne należą do właściwości sądów rejonowych i działających przy nich komorników. Artykuł 759 §1 tej ustawy stanowi, że czynności egzekucyjne są wykonywane przez komornik...