Wymagania prawne dotyczące instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów są dość rozbudowane i mają zróżnicowany charakter. Podkreślić bowiem należy, że mogą to być wymogi o charakterze zarówno szczegółowym, adresowane wyraźnie i bezpośrednio do prowadzących właśnie tego typu instalacje, jak i ogólnym, generalnie związane z działaniami w zakresie gospodarowania odpadami.

Tak różne ujęcia wynikają z zastosowania przepisów ogólnych i szczegółowych. Dodatkowo należałoby odróżnić wymagania pojawiające się na etapie przygotowywania i budowy takiej inwestycji od tych dotyczących już bezpośrednio jej eksploatacji (funkcjonowania). Poniższe uwagi odnoszą się przede wszystkim do tej ostatniej kwestii, głównie w kontekście przepisów Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21).

Na gruncie tej ustawy nie funkcjonuje pojęcie ?przetwarzania mechaniczno-biologicznego? jako formuła przetwarzania, która byłaby odrębnie definiowana i dookreślana przepisami szczegółowymi ? co do cech i wymagań, jakie przy jej stosowaniu miałyby być przestrzegane. Kwestie te zostały natomiast rozstrzygnięte aktem wykonawczym, a mianowicie Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 11 września 2012 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (DzU z 2012 r. poz. 1052 ? rozporządzenie MBP), wydanym jednak jeszcze na podstawie upoważnienia zawartego w poprzedniej ustawie o odpadach (z 27 kwietnia 2001 r.), ...