Jednym z głównych celów działalności regionalnych dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ) jest dbałość o utrzymanie równowagi pomiędzy gospodarczym rozwojem województwa a ochroną terenów cennych przyrodniczo. NIK postanowił sprawdzić, jak RDOŚ-e radzą sobie z tym zadaniem. Okazało się, że choć w toku kontroli wykryto pewne nieprawidłowości, to jednak ogólna ocena jest pozytywna.

Inspektorzy przyjrzeli się działaniom tylko czterech Regionalnych Dyrekcji: w Białymstoku, Katowicach, Łodzi i Poznaniu. Szczególny nacisk położyli na zbadanie realizacji przez nie zadań w zakresie ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000. Kontrolą objęto lata 2009-2012 (pierwszy kwartał).

Do niewątpliwych pozytywów Izba zaliczyła schemat organizacyjny funkcjonujący w badanych jednostkach oraz wywiązywanie się przez nie z obowiązków związanych z ochroną i zarządzaniem formami ochrony przyrody. Szczególnie podkreśliła podejmowanie właściwych działań w celu zapobiegania szkodom w środowisku, a także natychmiastowe reagowanie na skargi dotyczące zaburzania równowagi przyrodniczej na terenach chronionych. Dodatkowo RDOŚ w Poznaniu został wyróżniony za dobrą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami ekologicznymi.

Ponadto w Dyrekcjach w Białymstoku i Łodzi prawidłowo zorganizowano system kontroli zarządczej, określając zasady jej funkcjonowania. Niestety, okazało się, że same procedury nie wystarczą. Białostocki RDOŚ podał, że kont...