Algorytmy regulacji predykcyjnej i optymalizacji punktu pracy procesów
Algorytmy automatycznej regulacji są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach. Najprostszym przykładem może być zadanie regulacji dopływu paliwa do urządzenia grzewczego tak, aby temperatura panująca w pomieszczeniu była stała, pomimo zmian temperatury zewnętrznej. Automatyczną regulację można wykorzystywać także w procesach sterowania biostabilizacją odpadów komunalnych.
Zastosowanie w przemyśle automatycznej regulacji, np. do stabilizacji (utrzymywania stałej wartości) składu produktu kolumn destylacyjnych, pozwala zapewnić odpowiednie cechy produktu destylacji. W przemyśle spożywczym produktem destylacji może być spirytus, a w petrochemicznym ? paliwo. Jednak bardzo ważna jest dobra regulacja procesu. Jeżeli bowiem okaże się, iż w wyniku błędnego sterowania procesem produkt nie będzie spełniać przewidzianych dla niego norm, to nie będzie on mógł być sprzedany, co ? oczywiście ? doprowadzi do strat. Kolejnym ważnym przykładem zastosowania algorytmów regulacji jest stabilizacja właściwości procesu polimeryzacji, którego produktem jest tworzywo sztuczne. Analogicznie jak w przypadku destylacji, algorytm regulacji umożliwia otrzymanie produktu spełniającego normy technologiczne. Automatyczna regulacja wykorzystywana jest także w procesach sterowania biostabilizacją odpadów komunalnych.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości algorytmów regulacji predykcyjnej i współpracujących z nimi algorytmów optymalizacji punktu pracy. Omówi...