Magazynowanie
Odpady komunalne są przede wszystkim odpadami ? innymi słowy dotyczą ich wszystkie reguły ogólne gospodarki odpadami, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Tym samym rozważania na temat postępowania z odpadami komunalnymi, a zatem również odnoszące się do ich magazynowania, należy rozpocząć od owych reguł ogólnych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21), magazynowanie odpadów jest czasowym ich przechowywaniem, które obejmuje wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę, tymczasowe magazynowanie przez prowadzącego zbieranie odpadów oraz magazynowanie przez prowadzącego ich przetwarzanie.
Potwierdza to wyraźnie art. 25 ust. 3 ustawy o odpadach, stwierdzając, iż magazynowanie prowadzone jest wyłącznie w ramach wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów.
Reguły ogólne
W sensie prawnym magazynowanie odpadów wymaga spełnienia trzech warunków. Po pierwsze, trzeba posiadać tytuł prawny do terenu, po wtóre ? konieczność magazynowania musi wynikać z procesu technologicznego lub organizacyjnego, wreszcie okres magazynowania nie może przekroczyć ustawowych terminów (bądź wynikających z niewydanego jeszcze aktu wykonawczego).
Jeżeli wskazane wymogi nie są dotrzymane, w rzeczywistości mamy do czynienia ze składowaniem odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym (co jest sankcjonowane opłatą podwyższoną w stawce 0,7 jednostkowej...