Innowacje nad Bugiem
Lublin oraz Dolina Bugu w dniach 27-29 czerwca br. gościły uczestników Konferencji Naukowo-Technicznej pt. ?Innowacyjne technologie w inżynierii i kształtowaniu środowiska?. Honorowy patronat nad spotkaniem sprawowali: prof. dr hab. Marian Wesołowski, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, oraz Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. Na zaproszenie organizatorów na Lubelszczyznę przyjechało aż 109 przedstawicieli różnych ośrodków akademickich z całego kraju, zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi innowacyjnych rozwiązań stosowanych w inżynierii i kształtowaniu środowiska.
Pierwszego dnia w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbywały się sesje wykładowe i posterowe. Pozwoliły one na poszerzenie wiedzy uczestników na temat konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technologii oczyszczania wód oraz ścieków, ochrony zasobów wodnych, innowacyjnych metod zagospodarowania odpadów, rekultywacji terenów zdegradowanych, nowoczesnych technologii ochrony i rekultywacji zbiorników wodnych, odnawialnych źródeł energii, innowacyjnych technologii stosowanych w inżynierii i kształtowaniu środowiska oraz problemów zrównoważonego rozwoju. Bardzo pozytywne wrażenie na uczestnikach wywarło ostatnie wystąpienie pierwszego dnia konferencji. Był to tzw. referat śpiewany pod tytułem ?Wzrost czy rozwój zrównoważony ? ekologiczne, społeczne i ekonomiczne oblicza globalizacji? autorstwa prof. Leszka Woźniaka z Politechniki Rzeszowskiej. Profesor wraz z zespołem za pośrednictwem kilku piosenek przybliżył słuchaczom wybrane kwestie. Można było usłyszeć utwory z repertuaru Budki Suflera, Czerwonych Gitar, grupy Pod Budą czy Boba Dylana.
W drugim dniu konferencji uczestnicy brali udział w sesji terenowej, której trasa wiodła od Urszulina przez Wytyczno, Włodawę, Orchówek, Zbereże, Wolę Uhruską, Hniszów, Rudą Hutę z powrotem do Urszulina. Zwiedzanie rozpoczęto od Jeziora Wytyckiego, a następnie odwiedzono: punkt krajobrazowy w dolinie Bugu w Orchówku, rezerwat torfowiskowy ?Magazyn?, fragment doliny Bugu w Zbereżu, starorzecze Bugu w Woli Uhruskiej, park podworski w Hniszowie z pomnikowym dębem Bolko. Punktem kulminacyjnym wyjazdu terenowego była wizyta w gm. Ruda Huta, gdzie uczestnicy zostali bardzo ciepło przyjęci przez wójta Kazimierz Smala. Zaprezentował on innowacyjne rozwiązania technologiczne, stosowane w celu ochrony środowiska na terenie gminy (kolektory słoneczne, pompy ciepła i itp.). Na zakończenie sesji terenowej zwiedzano torfowisko ?Krowie Bagno?.
Martyna Matuszczak