Zmowa przetargowa
W czerwcu br. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) wydała dwa wyroki, w których przesądziła, iż wykonawcy biorący udział w postępowaniach publicznych pozostawali w zmowach przetargowych. Na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy z 29 stycznia 2004 r. ? Prawo zamówień publicznych (DzU z 2013 r. poz. 907 ? P.z.p.) KIO nakazało odrzucenie złożonych ofert z uwagi na fakt, że zawarte w nich zapisy były niezgodne z przepisami o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Artykuł 3 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503, z późn. zm.) określa, jakie działanie uznaje się za czyn nieuczciwej konkurencji. Jest to mianowicie działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża interesowi bądź narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Z kolei art. 6 ust. 1 pkt 7 Ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU nr 50, poz. 331, z późn. zm.) zakazuje zmów przetargowych, a więc ustaleń między wykonawcami, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, polegających w szczególności na uzgadnianiu warunków składanych ofert, zakresu prac lub ceny.
Niemal identyczne oferty
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prowadziło przetarg ograniczony na świadczenie usług budowy, rozwoju i utrzymania systemów informatycznych. W postępowaniu oferty złożyło sześciu wykonawców,...