Kaucje gwarancyjne w podatku VAT
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług1, wprowadzająca dział Xa w art. 105a-105c w zakresie obowiązku zapłaty kaucji gwarancyjnej przez dostawcę towarów wrażliwych, weszła w życie 1 października br.
Stosownie do postanowień art. 105b znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, dostawca towaru, podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy VAT, nieposiadający zaległości podatkowych, może złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, stanowiącą zabezpieczenie zapłaty należnego podatku w związku z dokonywaniem dostaw tzw. towarów wrażliwych. Złożenie kaucji gwarancyjnej ma na celu nie tylko zabezpieczenie należności podatkowych, lecz także dokonywanie tzw. obrotu bezpiecznego, czyli wyeliminowania z obiegu nieuczciwych firm. Ustawodawca zakłada, że przedsiębiorcy, na których przeniesiono odpowiedzialność za zaległości w zakresie podatku VAT, wybiorą te podmioty, które złożyły gwarancje zabezpieczające. Umożliwia to podmiotom weryfikację swojego dostawcy oraz oceny ryzyka danej transakcji.
Towary wrażliwe
W dodanym w nowelizacji ustawy załączniku nr 13 wymieniono 12 pozycji, które wg ustawodawcy zaliczane są do tzw. towarów wrażliwych (patrz tabela). Wskazane towary zostały uznane przez organa podatkowe za jedną z przyczyn nieprawidłowości w zakresie podatku od towarów i usług.
Wykaz towarów wymienionych w załączniku nr 13 nowelizacji us...