Potencjał biotworzyw
Trzecia międzynarodowa konferencja zorganizowana w ramach projektu PLASTiCE ? Przyszłość biotworzyw (The Future of Bioplastics) odbyła się w dniach 1-2 października br. w Warszawie w siedzibie COBRO ? Instytutu Badawczego Opakowań. Uczestniczyło w niej ponad 120 osób z 18 krajów.
Wszyscy prelegenci podkreślali znaczenie wdrażania rozwiązań nienaruszających równowagi ekologicznej w cyklu życia tworzyw. Zagadnienie to jest niezwykle ważne dla międzynarodowych programów współpracy. Prezentacja prof. Mariastelli Scandoli z Uniwersytetu Bolońskiego zawierała przegląd polimerów i monomerów pochodzących z surowców odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem tych dostępnych na rynku lub bliskich wprowadzenia do dystrybucji.
Celem wystąpień sesji popołudniowej było przedstawienie osiągnięć projektu. Najważniejszym z nich jest Międzynarodowy Program Doradczy (Transnational Advisory Scheme), który został stworzony z myślą o przemyśle oraz końcowych użytkownikach łańcucha wartości. Jego celem jest pogłębienie wiedzy na temat możliwości i korzyści, które w przyszłości będą oferować biotworzywa. Ponadto opracowano plan działania dla programu prac badawczo-rozwojowych, opartego na studium przypadku i przeprowadzonego we współpracy z sektorem małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jest on skierowany do przedsiębiorców chcących zmienić profil produkcji z tworzyw konwencjonalnych na biotworzywa. Omówione dokładnie cztery studia pr...