Selektywna zbiórka się opłaca
Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2013 uczestnicy XIV edycji Konkursu o Puchar Recyklingu dowiedzieli się, kto i w jakiej kategorii okazał się najlepszy.
W sumie swój udział w konkursie zadeklarowało 70 podmiotów, od których w drugim etapie spłynęło niemal 270 zgłoszeń w dziewięciu kategoriach. Biorąc pod uwagę zawirowania wywołane wprowadzeniem na przełomie czerwca i lipca br. nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach, frekwencja okazała się stosunkowo wysoka.
Wyróżnieni ? nagrodzeni
Finał konkursu nie należał do najkrótszych ? podczas półtoragodzinnej uroczystości rozdanych zostało niemal 80 nagród i wyróżnień. Doceniono aż 37 zgłoszonych podmiotów, a więc ponad połowę uczestników.
W ?Szklanej Statuetce?, której w tym roku partnerował Krynicki Recykling, nagrodzeni zostali: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie, Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.
W ?Srebrnej Puszce?, którą od lat wspiera Fundacja Recal, także przyznano statuetki trzem zakładom: Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej KOMUNALNIK w Kętrzynie, Staremu Miastu-Park w Leżajsku oraz Związkowi Komunalnemu Gmin ?Czyste Miasto, Czysta Gmina? w Kaliszu.
W ?Liderze Zbiórki Tworzyw? laureaci ? ?Recykling Wojkowice?, Zakład Utylizacji Odpadów w Gliwie Małej i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku ? otrzymali statuetki ufundowane przez firmę WIBO Recykling, a o wyborze najlepszych zdecydowali także pozostali partnerzy tej kategorii: IMP Polowat oraz Fundacja PlasticsEurope Polska.
?Recykling Wojkowice? otrzymał drugą nagrodę w kategorii ?Złota Bela Makulatury? (partnerami byli: Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stora Enso Poland, International Paper ? Kwidzyn), w której nagrodzeni zostali także Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu oraz Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim.
Po raz drugi statuetką nagrodzono ZKG w Kaliszu za wyniki uzyskane w selektywnej zbiórce baterii. W ?Zielonej Baterii?, kategorii przygotowanej we współpracy z Rebą O.O., statuetką uhonorowano Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami ?MZO? w Ostrowie Wlkp.
Najtrudniejszą kategorią okazał się ?Zielony Kontakt?, wspierany przez ElektroEko O.O. ZSEE, w którym przyznano tylko wyróżnienia.
Problemu z wyborem najlepszych nie było w ?Rekordowym Kartonie?, gdzie trzy statuetki, zgodnie ze wskazaniem partnera ? Programu Rekarton ? przyznano gminie Kudowa-Zdrój, Zakładowi Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz MZGK w Bolesławcu.
Kolejne dwie statuetki dla MPO w Krakowie oraz Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie przyznano w kategorii ?Lider Sortowania? (partnerem był Rekopol O.O.).
Podczas finału mieliśmy też okazję poznać trójkę najlepszych edukatorów ? zdobywców dyplomów ?Mistrzów Edukacji Ekologicznej?, przyznawanych wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia. Zaszczytny tytuł zdobyli: Publiczna Szkoła Podstawowa w Hejdyku, Publiczne Przedszkole nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Rudno w Ostródzie.
Najważniejszy laur Konkursu o Puchar Recyklingu, tytuł ?Tygrysa Recyklingu?, przypadł w tym roku aż dwóm przedsiębiorstwom ? Zakładowi Utylizacji Odpadów w Elblągu oraz Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku. Nagrodą dla zdobywców tego tytułu, oprócz statuetki i dyplomu, było też 20 tys. zł, ufundowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podobnie nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł otrzymali zdobywcy Pucharów Recyklingu ? Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu (fund. NFOŚiGW), Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami ?MZO? w Ostrowie Wlkp. (fund. Związek Miast Polskich), Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu (fund. Polska Izba Ekologii) oraz Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp. (fund. Bank Ochrony Środowiska). Te najbardziej prestiżowe nagrody w Konkursie o Puchar Recyklingu zostały rozdane podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.
Więcej informacji na temat rozstrzygnięcia konkursu oraz obszerną relację fotograficzną można znaleźć na stronie internetowej www.pucharrecyklingu.pl. Projekt był dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pięć konkursów jednego wieczoru
Podczas Gali rozstrzygnięto także pozostałe konkursy organizowane przez wydawnictwa Abrysu. W jubileuszowej, X edycji konkursu przygotowywanego przez redakcję ?Czystej Energii? tytuł ?Promotor Energetyki Odnawialnej? otrzymał Michał Ćwil.
W kolejnym konkursie ? ?Ekoodpowiedzialni w biznesie? ? najlepsza okazała się Dolina Nidy, a wyróżnienia otrzymali: EDF Polska, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma oraz Kompania Węglowa.
Podczas Gali został także rozstrzygnięty konkurs o tytuł ?Dyrektora Roku 2012?, organizowany przez miesięcznik ?Przegląd Komunalny? przy współpracy z Krajowym Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. Do tej nagrody nominowanych zostało pięciu dyrektorów: Marian Wojtkowski (ZUO, Elbląg), Wojciech Byśkiniewicz (BYŚ, Warszawa), Juliusz Sieczkowski (MPGK, Rzeszów), Krzysztof Jatczak (Eko Serwis, Kutno) oraz Władysław Bakalarz (MZGK, Bolesławiec). Tytuł ?Dyrektora Roku? przypadł w udziale Marianowi Wojtkowskiemu.
Zdobywcę najważniejszego wyróżnienia przyznawanego przez Abrys ? ?Nagrody Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki? ? wskazano na końcu. Laureatem został dr hab. Zbigniew Karaczun.
Zarówno Finał, jak i Gala po raz pierwszy odbyły się tego samego dnia, a nagrodami dla wszystkich był koncert zespołu ?Electric Light Orchestra? oraz bankiet na zakończenie Gali, podczas którego słuchano utworów granych na żywo przez zespół ?Projekt Niebo?. Natomiast Targom POLEKO towarzyszyła wystawa ?ELEKTRO-ZWROTka?, na której prezentowane były eksponaty wykonane z elektroodpadów, wyłonione w konkursie Art Tech Design, organizowanym przez Fundację Aeris Futuro.
Agata Jasińska