Nowości branżowe

Wpływ na środowisko

Grupa Kapitałowa Żywiec opublikowała pod koniec listopada ub.r. raport społeczny za 2012 r., który pokazuje wpływ działalności firmy na polską gospodarkę, społeczeństwo oraz środowisko. Ten ostatni aspekt został szerzej omówiony w rozdziale piątym dokumentu. Zgodnie z globalnymi celami zrównoważonego rozwoju Grupy Heineken (do której należy Grupa Żywiec), zawartymi w dokumencie Brewing a Better Future (z ang. Warzymy Lepszą Przyszłość), oraz ze strategią CSR Grupy Żywiec na lata 2012-2014, działania w obszarze środowiska powinny prowadzić do redukcji: zużycia wody, energii, emisji CO2 oraz odpadów. Istotnym elementem działalności Grupy jest gospodarka odpadami. W raporcie podkreślono, że funkcjonowanie browarów generuje więcej odpadów produkcyjnych niż przeciętna działalność gospodarcza w kraju, ale prawie wszystkie pozostałości po procesie produkcji są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt lub odzyskiwane w inny sposób. Ponadto firma opracowała system zarządzania odpadami, który pozwala systematycznie zmniejszać ilości odpadów niepoddawanych recyklingowi oraz niebezpiecznych. Jak wynika z raportu, odpady wyprodukowane przez Grupę Żywiec stanowią 0,19% wszystkich wytworzonych w Polsce. W 2012 r. całkowita waga odpadów wygenerowanych przez Grupę zmniejszyła się o ponad 2,4 mln kg, czyli o ok. 1%. Równocześnie o prawie 13 tys. kg zmalała ilość odpadów nierecyklingowanych. Ponadto od 2002 r. Grupa Żywiec jako wprowadzający opakowania na rynek wywiązuje się z ustawowego obowiązku uzyskania określonych poziomów ich odzysku i recyklingu. Aspekt ochrony środowiska uwzględniony jest również na etapie sprzedaży, m.in. poprzez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku. W raporcie zaprezentowano także zadania z dziedziny ochrony środowiska zrealizowane w 2012 r. Jednym z nich była promocja selektywnej zbiórki odpadów podczas organizowanych lub sponsorowanych przez firmę wydarzeń kulturalnych. Przykładem może być przeprowadzenie zbiórki plastikowych kubków po piwie (zebrano 85 tys. sztuk) czy warsztaty szycia toreb z zużytych banerów reklamowych podczas Open?er Festival w Gdyni. Grupa podejmuje także różne działania kształtujące postawy prośrodowiskowe wśród pracowników, którzy w 2012 r. włączyli się m.in. w akcje Sprzątanie świata, obchody Światowego Dnia Ziemi oraz ?Ciuch w ruch?. W ramach ostatniego przedsięwzięcia w miejscach pracy zbierano używane ubrania, buty oraz dodatki. Pieniądze ze sprzedaży prawie 3 ton ubrań zostały przeznaczone na wsparcie dla Fundacji ?Mimo wszystko?.

Szklana ekspansja

W Estonii  została formalnie utworzona (4 grudnia 2013 r.) spółka pod nazwą Krynicki Glass Recycling z siedzibą w Tallinie. Przedmiotem jej działalności jest recykling szkła. Spółka powstała w związku z przyjętą przez Krynicki Recykling strategią rozwoju, polegającą na ekspansji działalności również na inne rynki europejskie, a szczególnie na rynki krajów nadbałtyckich. Jedynym wspólnikiem spółki jest Krynicki Recykling, który posiada 100% udziałów w jej kapitale zakładowym, wynoszącym 2,5 tys. euro. Jednocześnie został powołany trzyosobowy zarząd spółki.

Redukcja odpadów

Podczas spotkania dotyczącego zrównoważonej konsumpcji w Centrum Polityki Europejskiej w Brukseli Nestlé ogłosiło swoje zobowiązanie do realizacji programu ?Zero odpadów?. Celem przedsięwzięcia, które potrwa do 2020 r., jest wyeliminowanie przekazywania odpadów do składowania oraz ich termicznego przekształcania we wszystkich 150 zakładach w Europie. Zgodnie z założeniami programu, strategia firmy w zakresie gospodarki odpadami będzie opierać się na zapobieganiu powstawianiu odpadów w fabrykach, m.in. poprzez optymalizację procesów. W 2012 r. składowanie oraz termiczne przekształcanie odpadów wyeliminowano w 39 zakładach Nestlé na świecie, w tym w 25 w Europie.

Konsolidacja Grupy

Od 1 stycznia br. wszystkie spółki Grupy Tönsmeier mają ujednolicone nazwy, co jest efektem konsolidacji wizerunkowej. W miejsce dotychczasowych pojawiły się następujące spółki: Tönsmeier Zachód (dawniej TEW GO ? Nowa Sól), Tönsmeier Selekt (dawniej CZO Selekt ? Czempiń), Tönsmeier Centrum (dawniej Eko Serwis ? Kutno), Tönsmeier Wschód (dawniej ALMAX i BŁYSK ? Radom, Otwock), Tönsmeier Południe (dawniej PUK ? Ruda Śląska i MPGK ? Pyskowice) oraz Tönsmeier Recykling Szkła (dawniej TEW Recykling Szkła ? Ruda Śląska). Ich działalność będzie wspierać, poprzez organizację m.in. grupowych zakupów oraz usług, spółka Tönsmeier Polska z siedzibą w Rudzie Śląskiej.

Od redakcji

Zachęcamy do nadsyłania informacji o nowych produktach i technologiach stosowanych w recyklingu odpadów wprowadzanych na polski rynek oraz o podejmowanych przez firmy przedsięwzięciach (np. fuzje, rozszerzenie działalności). Dane będą zawierane w nowym dziale. Informacje prosimy przesyłać na e-mail: [email protected].

 

Na podstawie materiałów prasowych oraz stron internetowych: grupazywiec.pl, nestle.netpr.pl opracowała Katarzyna Gorwa.