Cel ? efektywnie o ?plastikach?

Tworzywa sztuczne wprowadzono do produkcji przemysłowej niewiele ponad sto lat temu, bo w 1907 r. Ich trwałość, lekkość i stosunkowo niewielki koszt wytworzenia spowodowały, że zaczęto je produkować na ogromną skalę.

W konsekwencji odpady plastikowe stały się poważnym problemem, z którym musi zmierzyć się ludzkość. Według szacunków ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg odpadów z plastiku, a już za 4 lata może to być nawet 140 kg. Plastikowe odpady to narastający problem wszystkich krajów na świecie, nie tylko tych zamożnych.

Jednym z tragicznych następstw tej sytuacji są plastikowe odpady dryfujące po morzach i oceanach. Największe ich skupisko tworzy tzw. Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, której masę szacuje się aż na 3 miliony ton. Plastik zaśmieca morza i oceany również poza Pacyficzną Plamą. Ogromna jego ilość stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia morskich organizmów. Aktywiści z międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony przyrody WWF alarmują, że ciała prawie wszystkich znalezionych martwych morskich zwierząt zawierają plastik. O tej tragedii mówi przejmujący filmik o ptakach żyjących na maleńkiej bezludnej wyspie na Pacyfiku ?Midway, a Message from the Gray?, który można zobaczyć w Internecie1.

Plastiki zaśmiecają jednak nie tylko morza i oceany, o czym przekon...