Rozdrabniarki w gospodarce odpadami
Praktycznie każdy materiał odpadowy, zarówno frakcja drobna, jak i elementy wielkogabarytowe, powinien być rozdrobniony przed dalszymi procesami technologicznymi.
Współczesna gospodarka odpadami w wielu przypadkach opiera się na wysoko wyspecjalizowanych maszynach i urządzeniach. Projektując instalacje przetwarzania odpadów, zakłady wytwarzania paliw formowanych czy zwykłą sortownię, należy bazować na już gotowych rozwiązaniach. Cały problem dotyczy odpowiedniego doboru wyposażenia technologicznego, aby efekt pokrywał się z założeniami. Konieczne jest stosowanie się do pewnych zasad, które zapewnią optymalne wykorzystanie wszystkich zestawionych maszyn i urządzeń w danym ciągu technologicznym.
Mając do czynienia z bardzo niejednorodnym strumieniem odpadów trafiającym do zakładu, trzeba liczyć się z koniecznością wstępnego rozdrobnienia, bądź rozdrabniania w kolejnym etapie przetwarzania. Dotyczy to oczywiście odpadów komunalnych. Natomiast w przypadku recyklingu samochodów, zużytego sprzętu AGD, opon samochodów osobowych i ciężarowych oraz innych grup odpadów należy wykorzystać specjalne maszyny rozdrabniające. Chcąc efektywnie rozdzielić strumień odpadów, na początku konieczne jest rozdrobnienie. Do procesów rozdrabniania stosuje się rozdrabniarki. Przy ich pomocy materiał odpadowy zostaje przetworzony w materiał o drobniejszym uziarnieniu.
Uwzględniając specyfikę przetwarzanych odpadów, producenci starają się tak przygoto...