Wielokryterialna ocena ofert
Zamówienia publiczne stają się coraz bardziej skomplikowane. Poleganie na cenie jako jedynym kryterium wyboru wykonawcy nie spełnia oczekiwań użytkowników ani wykonawców. W przypadku koncesji i partnerstwa publiczno-prywatnego najlepszą i jedyną dopuszcalną metodą weryfikacji oferty jest ocena wielokryterialna.
Praktyka rynku zamówień publicznych stanowi, z jednej strony, proceduralny fundament dla budowania segmentu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), a z drugiej ogranicza stosowanie rozwiązań nowatorskich i właściwych dla transakcji w ramach PPP. Jednym z najważniejszych problemów polskich zamówień publicznych jest poleganie na cenie wykonania zamówienia jako najważniejszym lub najczęściej jedynym kryterium oceny ofert, co w naturalny sposób często skutkuje obniżoną jakością wykonanej usługi. Koncesja i partnerstwo publiczno-prywatne to postępowania na wybór przedsiębiorcy, w których z mocy prawa stosuje się wielokryterialną ocenę ofert. Dla zilustrowania kilku najistotniejszych zagadnień, jakie towarzyszą przyjęciu kilku kryteriów dla oceny i wyboru najkorzystniejszej oferty, posłużono się praktyką, czyli kryteriami, jakie znalazły się w ogłoszeniach o wybór koncesjonariusza lub partnera prywatnego.
Kryteria oceny ofert
W zdecydowanej większości postępowań na wybór koncesjonariusza lub partnera prywatnego korzysta się z trybu art. 60 ustawy Prawo zamówień publicznych, czyli dialogu konkurencyjnego. ...