Ze względu na wolne obroty wału rozdrabniającego, maszyny tego typu znalazły zastosowanie tam, gdzie konieczne jest rozdrobnienie wstępne lub tam, gdzie wymaga się określonej granulacji materiału finalnego.

Rozdrabniarki wolnoobrotowe są wykorzystywane we wstępnym rozdrabnianiu odpadów komunalnych, rzemieślniczych, leśnych i drzewnych, papierowych, odpadów wielkogabarytowych, podkładów kolejowych, papieru w rolach, palet drewnianych i wielu innych odpadowych substancji.

Można wyróżnić rozdrabniarki stacjonarne i mobilne. Decydując się na zakup urządzenia, należy mieć na uwadze konkretne potrzeby, a maszynę warto dobrać do wymagań projektowanej linii technologicznej. W wielu przypadkach o zakupie urządzenia decyduje jego cena, najczęściej wyłoniona w ramach przetargu. Niejednokrotnie zdarza się, że dokonuje się zakupu podstawowej wersji urządzenia, a później maszyna bywa angażowana do prac niezgodnych ze specyfikacją producenta (co oczywiście może się skończyć jej uszkodzeniem, a nawet zniszczeniem). Stąd też przed zakupem należy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości oraz warianty dostępnych maszyn na rynku. A tych w ofercie jest bardzo dużo (o zbliżonych, lecz nie takich samych parametrach technicznych).

O czym pamiętać?

Stając przed wyborem odpowiedniej rozdrabniarki wolnoobrotowej, należy odpowiedzieć na pytanie, do jakiego typu odpadów maszyna ma być stosowana? W przypadku jednego rodz...