Wokół odpadów
Makulaturowy konkurs
W ramach dziesiątej edycji konkursu organizowanego przez zarząd województwa mazowieckiego dzieci z mazowieckich szkół i przedszkoli zebrały 750 ton makulatury. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 22 tys. osób ze 185 placówek edukacyjnych. Zbiórka trwała od 1 grudnia 2013 r. do 31 marca br., natomiast raporty z jej przebiegu oraz potwierdzenia ilości przekazanej makulatury można było przesyłać do końca kwietnia br. Jednym z założeń konkursu jest uświadomienie, że każdy ma wpływ na ograniczenie skutków postępującej degradacji środowiska. Podczas wszystkich edycji przedsięwzięcia zebrano łącznie ponad 10 tys. ton makulatury.
Pieniądze na ochronę środowiska
Komisja Europejska ogłosiła pierwsze zaproszenie do składania wniosków w ramach nowego programu finansowania projektów poświęconych działaniom na rzecz ochrony środowiska. Podprogram działań na rzecz środowiska, który jest częścią unijnego programu LIFE na lata 2014-2020, w br. dysponuje budżetem w wysokości prawie 239 mln euro na opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych sposobów reagowania na wyzwania związane z ochroną środowiska w całej Europie. Podprogram ten koncentruje się na ochronie przyrody i różnorodności biologicznej, efektywnej gospodarce zasobami, jak również na zarządzaniu oraz informowaniu na temat środowiska. Termin składania wniosków dla projektów tradycyjnych upływa 16 października, natomiast dla zintegrowanych ? 10 października br.
Festiwal na Błoniach
Ponad 24 tony odpadów zebrano podczas XII edycji Krakowskiego Festiwalu Recyklingu, odbywającego się w dniach 6-7 czerwca br. na Błoniach. W zamian za surowce wtórne uczestnicy festiwalu otrzymywali sadzonki roślin oraz upominki. Ponadto przygotowano zawody sportowe, pokazy straży pożarnej oraz gry i konkursy dla najmłodszych. Nowym elementem tegorocznej edycji przedsięwzięcia była zbiórka niepotrzebnych farb i lakierów na potrzeby akcji społecznej ?Pogromcy Bazgrołów?, której celem jest zamalowywanie pseudograffiti na elewacjach budynków. Organizatorem festiwalu jest miasto Kraków.
Inwestycja w Lubaniu
Uroczyste uruchomienie nowo wybudowanych instalacji w Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich (CUOGŁ) w Lubaniu przy ul. Bazaltowej odbyło się 13 czerwca br. Inwestycja obejmowała m.in. budowę kompostowni tunelowej z instalacją napowietrzającą, zraszającą i biofiltrem, placów intensywnego dojrzewania kompostu z odpadów zielonych i biodegradowalnych oraz hali wraz z instalacją do produkcji komponentów lub paliwa alternatywnego. Ponadto zostały wykonane zbiorniki na odcieki oraz wody opadowe wykorzystywane w ramach tzw. systemu zamkniętego do procesów kompostowania oraz wszystkie niezbędne instalacje podziemne. Oprócz tego posadzono zieleń ochronną. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. ?Budowa instalacji do kompostowania oraz pozostałych budowli związanych z prowadzonym systemem wykorzystania odpadów pochodzenia biologicznego w Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu?, współfinansowanego przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. CUOGŁ prowadzone przez Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego 2012 uzyskało statut Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla zachodniego regionu gospodarki odpadami.
Zmiana sposobu segregowania
Nowe zasady segregowania odpadów od 1 lipca br. komunalnych obowiązują w Białymstoku. W przypadku zadeklarowanej selektywnej zbiórki odpadów, za wyjątkiem szkła opakowaniowego, odpadów zielonych i wielkogabarytowych, właściciele nieruchomości są zobowiązani do osobnego gromadzenia suchych surowców ? makulatury, gazet i czasopism, książek, tektury, tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych, folii aluminiowej, opakowań stalowych i aluminiowych oraz drobnego złomu. Suche, zgniecione i niezabrudzone surowce należy wrzucać do pojemników i worków oznaczonych symbolem słońca.
Prace nad rozporządzeniami
Trwają prace nad projektami aktów wykonawczych do Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentów potwierdzających eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych do recyklingu lub innych niż recykling procesów odzysku. Obecnie nadesłane uwagi są analizowane. Natomiast projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych produktów 24 czerwca br. został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do ok. połowy lipca. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska w zakładce Prawo.
?Historia kołem się toczy?
Pod takim hasłem 14 czerwca br. odbył się jubileuszowy, X Festiwal Recyklingu w Sieradzu. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano m.in. zbiórkę odpadów. W dniach 9-13 czerwca br. do Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych przy ul. Dzigorzewskiej można było dostarczać baterie, elektroodpady oraz opony. W tym czasie stację odwiedziło 300 osób. Natomiast w trakcie festiwalu zbierano baterie, opony, plastikowe nakrętki oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), w tym telefony komórkowe. W zamian za określoną ilość odpadów uczestnicy otrzymywali ekodukaty, które mogli wymienić na sadzonki roślin lub upominki. Zgromadzono łącznie 1592 kg baterii oraz 5446 kg ZSEE. Dodatkowo odebrano 342 kg odpadów problemowych (akumulatorów, świetlówek, farb oraz leków), które przynieśli mieszkańcy, postępując wg zasad poprzednich edycji. W programie Festiwalu znalazły się także m.in. ekologiczna gra terenowa, warsztaty artystyczne ?Drugie życie rzeczy?, rzut oponą czy konkurs wiedzy o recyklingu ?Historia kołem się toczy?. Organizatorem przedsięwzięcia jest miasto Sieradz.
Nowa koncepcja gospodarki
Komisja Europejska uchwaliła (2 lipca br.) wnioski ustawodawcze, które sprawią, że wspólnotowa gospodarka będzie w większym stopniu gospodarką o obiegu zamkniętym oraz że znaczenie recyklingu w państwach członkowskich zostanie wzmocnione. Zgodnie z planami do 2030 r., w Europie należy objąć recyklingiem 70% odpadów komunalnych oraz 80% odpadów opakowaniowych, a od 2015 r. zakazać składowania odpadów nadających się do recyklingu. Ponadto wyznaczono cele w zakresie zmniejszenia ilości odpadów morskich oraz ograniczenia marnowania żywności. W gospodarce o obiegu zamkniętym normę stanowią ponowne wykorzystanie, naprawianie i recykling, natomiast odpady nie są wytwarzane. Wnioski ustawodawcze trafią następnie do Rady oraz Parlamentu Europejskiego.
Ekologia na Openerze
Organizatorzy festiwali muzycznych wprowadzają różnorodne rozwiązania, mające na celu ochronę środowiska. Podczas tegorocznego Opener Festivalu (2-5 lipca), podobnie jak w poprzednich latach, zostały przygotowane specjalne ekopunkty, w których była prowadzona selektywna zbiórka odpadów. Trzy z nich wyposażono w belownice, zmniejszające objętość plastikowych kubków i butelek. Dodatkowo we wszystkich strefach gastronomicznych oraz ekopunktach rozstawiono specjalne podstawki na kubki, które nie tylko ułatwiły odzyskiwanie dużej ilości opakowań z tworzyw sztucznych, ale stanowiły także formę rozrywki ? służyły do tworzenia oryginalnych konstrukcji: wież, figur geometrycznych oraz zamków.
Na podstawie informacji prasowych oraz stron internetowych: krakow.pl, mos.gov.pl, odpady.bialystok.pl, umsieradz.pl opracowała Katarzyna Gorwa.