Sprawne Kajmany

Nowy typ mikronożyc Kajman 200 oraz duże prasonożyce Kajman Automatic 700 (fot.) pojawiły się w ofercie firmy Mistra. Pierwszy produkt to hydrauliczny aligator, służący do cięcia blachy, prętów, profili, tworzyw sztucznych i gumy. Maszyna dobrze sprawdza się zarówno w małych punktach skupu złomu, jak i w firmach zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych czy kabli. Nożyce pracują w trybie do 14 cykli na minutę, a podczas cięcia odpadów nie powstają pyły, opary, iskry ani wysoka temperatura. Maszyna jest zasilana silnikiem 230 V o mocy 1,5 kW.

Drugi produkt ? Kajman Automatic 700 ? jest przeznaczony do zakładów komunalnych oraz większych punktów skupu złomu. W maszynie zastosowano komorę zasypową z prasowaniem, co umożliwia cięcie odpadów wielkogabarytowych: mebli, okien oraz złomu. Dodatkową zaletą maszyny jest niski pobór mocy, który wynosi maksymalnie 22 kW przy sile cięcia 700 t. Wydajność prasonożyc zależy od rodzaju odpadów i w przypadku złomu stalowego kształtuje się na poziomie ok. 6 t/h. Maszyna została wyposażona w jednostkę hydrauliczną z chwytakiem, który umożliwia transport bez stosowania dodatkowych urządzeń załadowczych.

Zachęta do segregowania

Stacje do recyklingu Sydney oraz Munich, oferowane przez Gadeko, posiadają przyciągający uwagę design, który sprawia, że doskonale spełniają swoją funkcję, zarówno w pomieszczeniach, jak i w przestrzeni publicznej. Stacja do segregowania Sydney może być zbudowana na bazie pojemników 35-, 60- lub 100-litrowych i przystosowana do przyjmowania od dwóch do czterech frakcji odpadów. Dodatkowym walorem produktu są cztery różne sposoby mocowania do podłoża, pozwalające na instalację stacji w dowolnym miejscu ? nawet na piaszczystym lub gliniastym terenie. Stacja może być wyposażona w trzy rodzaje słupków: jednometrowy, dwumetrowy z miejscem na reklamę oraz trzymetrowy z flagą.

Z kolei objętość stacji do recyklingu Munich wynosi od 50 do 220 litrów w zależności od liczby gromadzonych frakcji ? pojemnik można dostosować do przyjmowania jednego, dwóch, trzech lub czterech rodzajów odpadów. Producent zapewnia także różnorodne akcesoria: szczeliny do sortowania, popielniczkę, daszek przeciwdeszczowy czy wewnętrzne wkładki metalowe. Funkcjonalność, jakość wykonania oraz wygląd pojemników sprawiają, że dobrze sprawdzą się w miejscach publicznych: na lotniskach, w centrach handlowych, wystawienniczych czy biznesowych itp. Obydwa produkty zostały wykonane z materiałów dobrej jakości, odpornych na korozję.

Zmiana nazwy

ERGIS-EUROFILMS, spółka zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, działa obecnie pod nazwą ERGIS. Uchwała w tej sprawie, podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, została zarejestrowana przez sąd 4 lipca br. Pod tą nazwą firma działała już wcześniej ? w latach 1998-2007 ? a zmiany dokonano w 2007 r., po połączeniu ze spółką EUROFILMS.

Raport społeczny

Spółka Lubelski Węgiel ?Bogdanka? po raz pierwszy opublikowała raport odpowiedzialnego biznesu za lata 2012-2013. Dokument został opracowany w oparciu o wytyczne Global Reporting Initiative (GRI). W rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa lokalnego otoczenia przyrodniczego omówiono m.in. zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów wydobywczych. Ich odzysk polega na wykorzystaniu w procesie rekultywacji terenów zdegradowanych (wyrobisk poeksploatacyjnych), do remontów dróg oraz do produkcji materiałów budowlanych w Zakładzie Ceramiki Budowlanej w Bogdance. W 2012 r. wytworzono łącznie ponad 4,7 mln ton odpadów górniczych. Do produkcji ceramiki budowlanej wykorzystano wówczas ponad 19,5 tys. ton, natomiast w celach rekultywacyjnych ? ponad 2,5 mln ton odpadów. W 2012 r. odzyskowi i zagospodarowaniu poddano ok. 54% odpadów.

 

Na podstawie nadesłanych materiałów oraz strony internetowej ri.lw.com.pl opracowała Katarzyna Gorwa.