III Faza. Eksploatacja inwestycji
Trzecią część stanowi eksploatacja przedsięwzięcia. W tym zakresie nawiązano do zagadnienia rękojmi i gwarancji: prac budowlanych, maszyn i urządzeń. Następnie zwrócono uwagę na podmioty eksploatujące wykonaną inwestycję, czyli spółki z udziałem gminy, zakłady budżetowe i jednostki budżetowe. Poruszono także sprawy podatkowe.
Zakończenie robót budowlanych i przekazanie obiektu inwestorowi nie zawsze oznacza koniec problemów. Odnotować można występowanie wad wykonanego obiektu, które często ujawniają się dopiero po upływie określonego czasu. Inwestorzy zastanawiają się wtedy, w jaki sposób wyegzekwować naprawę wad. Powstaje także problem z tymi wadami, których nie można usunąć1.
Rękojmia i gwarancja prac budowlanych
Zagadnienie rękojmi i gwarancji jest istotne dla każdego kupującego i inwestora ? zarówno zamawiającego w świetle Ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, jak i podmiotów prywatnych. Okazuje się jednak, że przepisy dotyczące rękojmi i gwarancji budzą wątpliwości interpretacyjne, o czym świadczy bogate orzecznictwo.
Jak zostało już zaznaczone w niniejszym opracowaniu, umowa o roboty budowlane została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Jednocześnie art. 656 k.c. stanowi, że do skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu albo wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za w...