Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.

Natomiast, w myśl art. 6 ust. 5 ustawy, jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowę podpisuję się z ich właścicielem lub z zarządcą.

Wypełnienie tej w gruncie rzeczy jasnej i niebudzącej wątpliwości normy może jednak w określonych przypadkach stać się problematyczne, a nieprawidłowe ustalenie stron umowy (w praktyce podmiotu występującego w umowie w imieniu odbiorcy usług), może doprowadzić nawet do unieważnienia zawartej umowy.

Niniejszy artykuł porusza kwestię prawidłowego ustalenia strony umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków w przypadku, gdy nieruchomość, na rzecz której świadczone mają być przedmiotowe usługi, zabudowana jest budynkiem wielolokalowym, a właściciele lokali tworzą ? w myśl ustawy o własności lokali ? wspólnotę mieszkaniową.

Wspólnota mieszkaniowa

Definicja wspólnoty mieszkaniowej zawarta jest w treści Ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, zgodnie z którą ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. W...