Nowy program wsparcia społecznego budownictwa czynszowego

 

Z inicjatywy ministra infrastruktury i rozwoju w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dotyczą one m.in. projektów realizowanych w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) i spółdzielni mieszkaniowych.

 

Badania Instytutu Rozwoju Miast oraz raporty o zapotrzebowaniu, zgłoszone przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), wykazały, że popyt na mieszkania społeczne czynszowe nie maleje, a w ostatnich latach jego skala oceniana była na poziomie ok. 100 tysięcy lokali.

 

Dotychczasowe doświadczenia

 

Podstawową barierą dalszej poprawy stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w Polsce jest problem ograniczonej dostępności cenowej mieszkań. Problem ten w największym zakresie ogniskuje się w grupach ludności o niskich dochodach oraz w odniesieniu do osób o szczególnych potrzebach mieszkaniowych, takich jak osoby młode, osoby w starszym wieku czy osoby niepełnosprawne. Grupą docelową programów wspierających budownictwo społeczne są osoby, które zarabiają zbyt mało, aby móc zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania, nawet przy wykorzystaniu programu ?Mieszkanie dla Młodych? (np. ze względu na brak stabilnego zatrudnienia)...