Gminne poziomy recyklingu a punkty skupu. Cz. I

 

Czy odpady ?surowcowe? trafiające do punktów skupu surowców wtórnych można ująć przy wyliczeniu poziomów recyklingu w składanych przez gminy sprawozdaniach?

 

Gminy, na podstawie art. 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), są zobowiązane do osiągnięcia w danym roku kalendarzowym 50-procentowych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

Niezależnie od strumienia odpadów komunalnych przekazywanych przez podmioty odbierające je do przetworzenia, duża część z tych zbieranych selektywnie w rozstawionych pojemnikach u właścicieli nieruchomości trafia do prywatnych punktów skupu surowców wtórnych. Procederem wybierania z pojemników segregacyjnych najbardziej wartościowych surowców zajmują się tzw. zbieracze. Do punktów trafiają również odpady komunalne gromadzone poza pojemnikami, sprzedawane przez osoby prywatne i zakłady pracy. Odpady z punktów skupu surowców wtórnych poddawane są następnie recyklingowi.

Strumień odpadów przekazywanych do punktów skupu surowców wtórnych jest stosunkowo duży, podobnie jak ilość odpadów przekazywanych potem do odzysku. Pytanie brzmi, czy odpady te należałoby ujmować przy obliczaniu osiąganego przez gminy poziomu recyklingu odpadów surowcowych, a jeśli tak, to w jaki...