Konsekwencje zastosowania polskich przepisów
Cz. II
Konsekwencje zastosowania polskich przepisów
Polskie przepisy dotyczące spalania i współspalania odpadów ? mimo nieco odmiennej redakcji ? nie różnią się zasadniczo od omówionych w części pierwszej artykułu przepisów dyrektywy 20010/57/UE.
W art. 3 ust. 1 ustawy o odpadach odnajdujemy trzy kluczowe definicje. Dotyczą one pojęć: ?spalarnia odpadów?, ?termiczne przekształcanie odpadów? oraz ?współspalarnia odpadów?.
Trzy definicje
Spalarnia odpadów ? rozumie się przez to zakład (lub jego część) przeznaczony do termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem lub bez odzysku wytwarzanej energii cieplnej, obejmujący instalacje i urządzenia służące do prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów wraz z oczyszczaniem gazów odlotowych i wprowadzaniem ich do powietrza, kontrolą, sterowaniem i monitorowaniem procesów oraz instalacjami związanymi z przyjmowaniem, wstępnym przetwarzaniem i magazynowaniem odpadów dostarczonych do termicznego przekształcania, a także instalacjami związanymi z magazynowaniem i przetwarzaniem substancji otrzymanych w wyniku spalania i oczyszczania gazów odlotowych. Jeżeli współspalanie odpadów odbywa się w taki sposób, że głównym celem tej instalacji nie jest wytwarzanie energii ani wytwarzanie produktów materialnych, tylko termiczne przekształcenie odpad...