Dokumentacja techniczna w inwestycji wodno-kanalizacyjnej. Aspekty prawno-organizacyjne
Inwestycje wodno-kanalizacyjne należą do jednych z najważniejszych zarówno dla mieszkańców miast oraz wsi, bo służą poprawie jakości ich życia, jak i dla środowiska naturalnego.
Wydawać by się mogło, że dokumentacja techniczna, opracowana w sposób fachowy i racjonalny z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego, jest gwarancją osiągnięcia założonego celu, gdyż każda pojawiającą się przy projektowaniu ?przeszkodę terenową?, można pokonać lub obejść przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań technicznych lub odpowiednich nakładów finansowych.
Niestety, obecnie projektanci, podejmując się opracowania dokumentacji technicznej, zobligowani są do rozwiązywania zagadnień zgoła nietechnicznych, bez czego nawet najlepszy projekt budowlany nie ma żadnych szans na realizację.
Aspekty prawno-organizacyjne związane z inwestycjami liniowymi są bardzo złożone i wymagają nie tylko wiedzy, ale i odpowiedniego czasu na ich przeprowadzenie. W skład takiej dokumentacji czasami wchodzi też wniosek o dofinansowanie oraz stanowiący jego rozszerzenie ? biznesplan.
Wobec tego, jeżeli projektant, w ramach zleconej mu pracy, związanej de facto z opracowaniem dokumentacji technicznej, bierze na siebie także obowiązek uzyskania niezbędnych dla inwestora z formalnego i prawnego punktu widzenia dokumentów, to musi liczyć się z ryzykiem niedotrzymania założonego terminu lub nieadekwatnością wynagrodzenia w stosunku do poniesionych nakład...