Zero oznacza wszystko
Zero oznacza wszystko
Jeśli mniej oznacza więcej, to zero oznacza wszystko. Gminy borykają się z ciągle rosnącymi kosztami gospodarki odpadami, co jest spowodowane nie tylko rosnącymi wskaźnikami konsumpcji, ale przede wszystkim nieefektywnymi metodami zagospodarowania odpadów.
Obserwując główne trendy w tym sektorze po przeprowadzonej w 2012 r. reformie, można odnieść wrażenie, że w Polsce nadal niewystarczający nacisk kładzie się na hierarchię postępowania z odpadami, co w efekcie będzie prowadzić do nietrafionych i drogich inwestycji. Komisja Europejska (KE) chce pomóc krajom członkowskim przez przygotowanie zmian w dyrektywach odpadowych. Obecnie trwają prace nad raportem Parlamentu Europejskiego w sprawie komunikatu KE zatytułowanego: ?Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: program ?zero odpadów? dla Europy?1. Założenia tego ambitnego podejścia KE są oparte na wieloletnich analizach europejskiej gospodarki pod kątem importu surowców i związanych z tym zagrożeń. Jednocześnie wskazywane są daleko idące korzyści ekonomiczne, socjalne i środowiskowe.
Zero Odpadów
Czego dotyczy ?Zero Odpadów? (z ang. Zero Waste ? ZW)? Jest to koncept ekonomiczny, mający na celu zminimalizowane ilości wytwarzanych odpadów. Powstanie odpadu jest postrzegane jako błąd systemu i powinno być wyeliminowane. Jakkolwiek idealistycznie to brzmi, jest jednak poparte konkretnymi inicjatywami, takimi j...