Dźwignia recyklingu
Dźwignia recyklingu
Parlament Europejski zatwierdził prawo dotyczące toreb z tworzyw sztucznych.
Państwa członkowskie UE będą mogły albo podjąć działania w celu zmniejszenia średniego rocznego zużycia niebiodegradowalnych toreb plastikowych (do końca 2019 r. do 90 sztuk na mieszkańca i do 40 sztuk do końca 2025 r.), albo zapewnić, by do końca 2018 r. nie były one bezpłatnie wydawane kupującym w sklepach. Ponadto Komisja Europejska została zobowiązana do oceny wpływu na środowisko tworzyw oxodegradowalnych oraz do zaproponowania odpowiedniego postępowania z nimi. KE do 2017 r. ma zaproponować odpowiednie oznakowanie i etykietowanie biodegradowalnych i nadających się do kompostowania toreb.
Przyjęte przez Parlament Europejski ograniczenia stosowania reklamówek mogą mieć w Polsce dwie formy - odgórne zmniejszenie liczby zużywanych toreb w przeliczeniu na mieszkańca lub wprowadzenie opłat skłaniających konsumentów do samodzielnej redukcji ilości stosowanych opakowań jednorazowych. W praktyce zatem najprostszym sposobem dostosowania się do wymogów unijnych będą opłaty za popularne ?foliówki?, które dzisiaj w wielu sklepach otrzymujemy za darmo.
Towar, nie opakowanie
Każda z inicjatyw mających na celu ograniczenie ilości powstających odpadów jest słuszna, niemniej jednak należy się zastanowić, czy odgórne ograniczenie stosowania reklamówekspowoduje rzeczywisty spadek ilości o...