Recykling pojazdów: analiza rynku
Polska jeszcze nie osiągnęła 100% nasycenia rynku dobrami powszechnego użytku lub też aspirującymi do tego typu dóbr. Wzrastająca konsumpcja zwiększa ilość odpadów, które muszą być zagospodarowane.
W Polsce w 2012 r. wytworzono ok. 135,2 mln ton odpadów, z czego jedynie 9% (12,1 mln ton) pochodziło z gospodarstw domowych. Najwięcej było efektem ubocznym działalności gospodarczej, głównie przemysłowej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2013 r., 72% odpadów poddano odzyskowi, 30% unieszkodliwiono przez składowanie i w inny sposób, ok. 2% poddano czasowemu magazynowaniu. Podstawowym odzyskiwanym surowcem są metale.
Surowce wtórne
Stal jak żaden inny materiał zapewnia możliwość różnorodnej obróbki przy niskich kosztach wytwarzania. Stosuje się ponad 2000 odmian stali, zależnie od jej właściwości ? twardości i elastyczności. Stal kieruje się do wielu procesów technologicznych, takich jak cięcie, walcowanie, rozciąganie, prasowanie czy klejenie. Niewątpliwą zaletą produktów stalowych jest ich twardość oraz łatwość przerobu wtórnego, wyeksploatowanego materiału. Po ok. 20 latach aż 70% wszystkich produktów stalowych powraca do obiegu wtórnego.
Koniunktura na rynku stali zależy od różnych czynników, o czym świadczą dane z ostatnich lat. Warto podkreślić, że ogólnie kraje UE-27 odnotowały spadek zużycia złomu stalowego w 2013 r. (-4,6% do 89,9 mln ton), a produkcja stali surowej zmniejszyła si...