Nad największymi problemami ekosystemu wodnego w Polsce dyskutowano podczas zorganizowanej od 9 do 11 czerwca, w podtoruńskim Przysieku IX Konferencji Naukowo-Technicznej ?Ochrona i rekultywacja jezior?.

O tym, jak ważne są zagadnienia związane z ochroną i rekultywacją zbiorników wodnych, świadczyła już wysoka frekwencja ? na konferencję przyjechała blisko setka osób. Wśród uczestników nie zabrakło Jerzego Kulińskiego, głównego inspektora ochrony środowiska oraz Ewy Mes, wojewody kujawsko-pomorskiego, a także reprezentantów wszystkich liczących się ośrodków naukowych zajmujących się ochroną i rekultywacją jezior.

Uczestnicy spotkania okazję do wymiany poglądów mieli podczas pięciu sesji referatowych, sesji terenowej nad Jeziorem Skępskim oraz sesji posterowej. W sumie wygłoszono 26 referatów i zaprezentowano siedem posterów. Wybrane wykłady oraz streszczenia posterów opublikowano w monografii podsumowującej konferencję.

Od ogółu do szczegółu

O czym rozmawiano? W pierwszej kolejności skupiono się na podstawowych problemach ? kwestiach administracyjnych, a także udziale oraz roli lokalnych społeczności w zarządzaniu zasobami wodnymi. Zajęto się też kwestią rekultywacji jezior miejskich i lobeliowych, a także zagrożeniem jezior Polski niebezpieczeństwem powodzi. Po raz pierwszy przedstawiony został też referat poświęcony ekohydrologii, uznanemu już w świecie naukowym podejściu do naprawiania ekosystemów wodnych. Drug...