Dziś trudny odpad, jutro surowiec
W Polsce ok. 80% upraw pod osłonami wiąże się z wykorzystaniem wełny mineralnej. Z punku widzenia środowiskowego zagospodarowanie tego odpadu stanowi duży problem.
Wełna należy do najbardziej efektywnych podłoży inertnych, umożliwia bowiem uzyskiwanie największych plonów przy stosunkowo zmniejszonym zapotrzebowaniu na pożywkę.
Na rynku wełna mineralna dostępna jest w postaciach: kostek, granulatów, starterów upraw oraz mat. W przypadku upraw pomidorów na jeden hektar wykorzystywanych jest ok. 8000 mat, natomiast przy uprawie ogórków ok. 6600 sztuk. Roczny przyrost areału upraw to ok. 10%. Szacuje się, że krajowa produkcja z zastosowaniem upraw pod osłonami z użyciem wełny mineralnej stanowi 8,5% rynku UE i, co najważniejsze, istnieją możliwości rozszerzania tej produkcji.
Dużym i złożonym problemem, z punku widzenia środowiskowego, jest sposób zagospodarowania powstającego odpadu ? pouprawowej wełny mineralnej. Obecnie nie ma racjonalnego sposobu jego unieszkodliwiania lub wtórnego wykorzystania, co okazuje się szczególnie kłopotliwe w woj. wielkopolskim i lubelskim, gdzie metody hydroponiczne znajdują szerokie zastosowanie w uprawach warzywniczych i ogrodniczych.
Dlatego na terenie całego kraju można zaobserwować zdeponowane odpady zużytej, ogrodniczej wełny mineralnej, i to nie tylko na składowiskach odpadów, lecz również na dzikich wysypiskach, na terenach leśnych, nieużytkach i bezdrożach. Od...