Fontanny w krajobrazie
Dla mieszkańców miast jedną z najpilniejszych potrzeb jest wypoczynek i obcowanie z przyrodą. Po kilku godzinach spędzonych w uciążliwych warunkach (w hałasie, w wysokich temperaturach czy w zadymionym pomieszczeniu) każdy organizm domaga się wytchnienia.
Nie dziwi więc fakt, że po pracy ludzie często poszukują miejsc cichych i spokojnych. Zbawienny wpływ na samopoczucie ma woda1. Poprawia ona estetykę krajobrazu, ale nie tylko. Stanowi też źródło bodźców: dźwiękowych (np. szum fal morskich), zapachowych (zapach jodu nad morzem), smakowych (smak wody z górskiego strumienia), a także czuciowo-dotykowych (np. chłodzenie się w rzece). Taki jej odbiór przez nasze zmysły ułatwia relaks i wypoczynek. Aby wykorzystać te zalety wody od wielu lat jest ona stosowana w coraz to nowocześniejszych układach i formach. Jedną z nich są fontanny.
Słowo ,,fontanna? wywodzi się z języka łacińskiego ? od słów font, fontis, co oznacza źródło2. W starożytności fontanny były właśnie tak pojmowane ? jako źródła wody. W dobie współczesnych rozwiązań konstrukcyjnych przez fontanny rozumieć należy urządzenia hydrotechniczne o rozmaitych formach architektonicznych, rozwiązaniach konstrukcyjnych i oprawie, które wyprowadzają wodę z wnętrza pod ciśnieniem, wytworzonym mechanicznie lub naturalnie.
Zróżnicowane konstrukcje
Konstrukcja fontanny wpływa na ilość zużywanej przez nią wody. Naj...